Spektakl „Anatomia zdarzeń. Kieszenie pełne wspomnień” połączony ze spotkaniem z twórcami oraz warsztaty teatralne dla młodzieży złożą się na cykl „Rzeszów na Szlaku Sztuk 2024! – edukacja, muzyka, teatr”, na który zaprasza Latający Teatr Kantorowi. Impreza potrwa od piątku do niedzieli (17.11).
Jak poinformowała Monika Adamiec, pomysłodawczyni i twórczyni ogólnopolskiej formacji teatralnej Latający Teatr Kantorowi, „Rzeszów na Szlaku Sztuk 2024! – edukacja, muzyka, teatr” rozpoczną warsztaty teatralne dla młodzieży – uczniów i studentów rzeszowskich szkół średnich i wyższych. Celem warsztatów, które odbędą się również w niedzielę, jest kształcenie umiejętności scenicznych i przybliżenie zagadnień związanych z teatrem.
-Tematem warsztatów będą: wypracowanie gotowości twórczej i przygotowanie młodych artystów do stworzenia własnych opowieści, opowiedzenia i historii z życia – wyjaśniła Adamiec. Jak podają na profilu Fb organizatorzy, podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję do swobodnej kreacji twórczej oraz do stworzenia i opowiedzenia własnych historii utkanych ze wspomnień i zasłyszanych opowieści.
Warsztaty poprowadzą reżyserzy, instruktorzy teatrów offowych – aktorzy Latającego Teatru Kantorowi: Grażyna Tabor, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Monika Adamiec oraz Przemysław Buksiński. Wprowadzą oni młodych adeptów sztuki teatralnej w tajniki improwizacji, scenicznej zabawy i prezencji na scenie.
W sobotę artyści z Latającego Teatru Kantorowi zaprezentują spektakl teatru nurtu offowego „Anatomia zdarzeń. Kieszenie pełne wspomnień”, w reżyserii Joanny Gerigk. Adamiec zwróciła uwagę, że to poruszające przedstawienie, wyjątkowe zarówno w formie, jak i w treści, będzie prezentowane w okresie zaduszkowym.
-Przywołane opowieści, wspomnienia o najbliższych, którzy już odeszli, i historie własne aktorów stają się pretekstem do refleksji i wspomnień widzów. Zatrzymują czas, żeby czerpać siłę z przeszłości i móc dalej pięknie żyć. To utkana ze wspomnień, uniwersalna opowieść pokolenia ludzi urodzonych w drugiej połowie XX wieku – przekazała Adamiec. Dodała, że spektakl powstał w Rzeszowie latem 2023 r. i odwołuje się także do doświadczeń i wspomnień związanych z miastem.
-Wyobraź sobie, że wyjmujesz z szafy od lat nieużywany płaszcz i sięgasz ręką do kieszeni albo otwierasz szufladę starej komody lub zaglądasz do stojącej na zakurzonej półce szkatułki. Co tam znajdziesz? Dawno zapomniane przedmioty, pamiątki z przeszłości, twojej lub twoich bliskich. Bliskich, których już nie ma, o których nie myślimy codziennie, ale kiedy dotykamy drewnianego konika na biegunach z oderwaną płozą, metalowej zardzewiałej puszki, czerwonego guzika, uruchamiają się wspomnienia – czytamy na profilu wydarzenia na Fb.
Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie jego twórców z widzami, będące swoistą lekcją teatralną, podczas której artyści podzielą się swoimi doświadczeniami, odkryją sekrety pracy nad spektaklem oraz opowiedzą o swoich sposobach na poszukiwania, inspiracjach twórczych. – To także możliwość spotkania i wymiany wrażeń widzów i aktorów – zauważyła.
Wstęp na wydarzenia jest wolny, ale obowiązują zapisy lub rezerwacja miejsc.
PAP