Lipy, klony jawor, surmie oraz krzewuszki zasadzono na terenie gminy Lubaczów. Tym samym gmina włączyła się w akcję samorządu województwa podkarpackiego „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności”. Sadzonki trafiły na tereny zielone przy ul. Ofiar Katynia. Akcja ma na celu wspieranie pszczół i innych zapylaczy, kluczowych dla ekosystemu. Dzięki takim działaniom poprawia się stan środowiska naturalnego, a także zwiększa ilość pożytków dla owadów. Rośliny posadzili pracownicy Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Lubaczowie.
Od 2015 roku w ramach kampanii „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie” przekazano ponad 60 tysięcy roślin miododajnych. Na ten cel wydano około 850 tysięcy złotych. W 2024 roku samorządy i pszczelarze otrzymali kolejne 5 700 sadzonek.
Sadzenie miododajnych roślin to nie tylko troska o estetykę przestrzeni, ale przede wszystkim wsparcie dla owadów zapylających, które są niezbędne dla produkcji żywności. Dzięki takim inicjatywom gminy pokazują, że dbają o środowisko i przyszłość kolejnych pokoleń.
Opr. A.Radochońska