Napój w proszku, na bazie soi, o smaku kakao, z dodatkiem hydrolizatu z jadalnych ptasich gniazd wykazuje obiecujące działanie w leczeniu nadciśnienia i stanów zapalnych, a także poprawia kontrolę glikemii i przedłuża uczucie sytości – twierdzą malezyjscy naukowcy na łamach pisma „Food Quality and Safety”.
Rosnący popyt na żywność funkcjonalną doprowadził do pojawienia się (przynajmniej na azjatyckim rynku) mających wspomagać zdrowie wygodnych w użyciu napojów w proszku (PDM). Szczególnie cenione są produkty o niskim indeksie glikemicznym, pozwalające kontrolować poziom glukozy we krwi i zwiększać uczucie sytości – ułatwiają leczenie cukrzycy i kontrolę masy ciała. Nic dziwnego, że coraz więcej badań dotyczy rzeczywistych korzyści z tych produktów.
To konkretne badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Universiti Kebangsaan w Malezji. Naukowcy zbadali wpływ jadalnych hydrolizatów ptasich gniazd (EBNH) w sojowym PDM o smaku kakaowym, zaprojektowanym w celu maksymalizacji korzyści. Badanie wykazało zwiększoną aktywność hamującą enzym konwertujący angiotensynę (ACE) i stabilizację błony czerwonych krwinek, które są powiązane z działaniem przeciwnadciśnieniowym i przeciwzapalnym. Formuła napoju charakteryzuje się również niskim indeksem glikemicznym i przedłużonym uczuciem sytości.
Uczestnicy zgłaszali uczucie sytości do 2,5 godziny po spożyciu napoju, co przypisuje się wysokiej zawartości białka i błonnika. Dzięki 3 proc. zawartości EBNH formuła zapewnia zauważalne działanie antyoksydacyjne, które pomaga stabilizować czerwone krwinki i zmniejszać stany zapalne, co jest kluczowe w leczeniu nadciśnienia i cukrzycy.
„Włączenie EBNH do sproszkowanych mieszanek napojów oferuje nowy sposób na wzbogacenie codziennego odżywiania o korzyści bioaktywne. Ta wzbogacona mieszanka może służyć jako skuteczna opcja dietetyczna dla osób chorujących na nadciśnienie i cukrzycę lub dla każdego, kto szuka długotrwałej energii i sytości. Nasze odkrycia potwierdzają rosnące zainteresowanie żywnością funkcjonalną, która zaspokaja głód, jednocześnie promując lepsze wyniki zdrowotne” – podkreślił dr Zalifah Mohd Kasim, główny badacz i starszy wykładowca na Universiti Kebangsaan Malaysia.
Jadalne gniazda ptaków znane również jako „Yan Wo” były stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej w celach terapeutycznych od czasów dynastii Tang (618-907). Gniazda zbudowane są ze śliny ptaków spokrewnionych z naszym jerzykiem: salangany sundajskiej (Aerodramus fuciphagus) oraz salangany czarnogniazdowej. Głównymi dostarczycielami tych gniazd na światowe rynki są Indonezja oraz Malezja.(PAP)