Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury CBA wykonują czynności procesowe w obiektach Fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu. Zabezpieczono m.in. dokumenty fundacji. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.
Działania CBA wynikają ze śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez ministra kultury w związku z zawarciem w 2018 roku niekorzystnej umowy z Fundacją Lux Veritatis. Dotyczyła ona utworzenia instytucji kultury pod nazwą Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Św. Jana Pawła II i przyznania jej w latach 2018-23 dofinansowania w kwocie prawie 219 milionów złotych. Zdaniem śledczych było to działanie na szkodę interesu publicznego.
Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie Dorota Sokołowska-Mach powiedziała nam, że zakresem śledztwa objęte są m.in. wątki związane z zawarciem umowy na budowę, utworzenie oraz prowadzenie muzeum, a także dotyczące sfinansowania tej inwestycji ze środków Skarbu Państwa.
Weryfikowane są w szczególności okoliczności dotyczące prawa do dysponowania nieruchomościami przeznaczonymi przez Fundację Lux Veritatis pod budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Sprawdzane są także zapisy zawartej umowy, wskazujące na brak obowiązku zwrotu przez założyciela muzeum przekazanych środków budżetowych w przypadku rozwiązania umowy przez którąkolwiek ze stron. Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach złożonych przez dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie oraz ministra kultury po przeprowadzeniu audytu w tym resorcie.
Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie Najwyższa Izba Kontroli prowadzi kontrolę w zakresie legalności i celowości wydatkowania środków publicznych związanych z realizacją umowy.
Opr. D. Kapała, fot. CBA