Liczący dotychczas niecałe dwa hektary rezerwat przyrody „Zwiezło” w gminie Komańcza został powiększony ostatniego dnia kończącego się roku do ponad 484 hektarów. Rezerwat, który porastają wiekowe drzewostany bukowe i bukowo-jodłowe, zmienił też nazwę na „Zwiezło w dolinie Olchowatego”.
Jak poinformował we wtorek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie Łukasz Lis, zarządzenie, na mocy którego rezerwat przyrody zwiększył swój obszar i zmienił nazwę, 31 grudnia 2024 r. podpisał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie Sławomir Serafin.
„Rok 2024 kończymy hucznie! Niczym sylwestrowy fajerwerk niewielki, ale malowniczy rezerwat przyrody „Zwiezło” z pierwotnych 1,97 ha „eksploduje” do imponujących 484,26 ha! Nowa odsłona rezerwatu nosić będzie nazwę „Zwiezło w dolinie Olchowatego”- czytamy na stronie RDOŚ w Rzeszowie.
Rezerwat obejmuje dolinę potoku Olchowatego, prawego dopływu Osławy, oraz tereny osuwiskowe, które utworzyły słynne Jeziorka Duszatyńskie. Rezerwat porastają wiekowe drzewostany bukowe i bukowo-jodłowe z domieszką jawora.
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie dwóch górskich jezior powstałych przez znaczne osuwiska na stokach góry Chryszczata oraz porośniętej drzewostanem doliny potoku Olchowatego wraz z procesami osuwiskowymi.
Jak wyjaśnił Łukasz Lis, dotychczasowa nazwa rezerwatu „Zwiezło” wzięła się od miejscowej nazwy osuwiska.
„Mieszkańcy tych terenów nie używali terminu osuwisko. Mówili, że +ziemia się zwiezła+. Dlatego też zdecydowaliśmy, że nazwa powiększonego rezerwatu będzie nawiązywać do tego historycznego określenia. Oddaje ona zarówno wyjątkowość osuwiska, ale i kluczową rolę całej doliny potoku Olchowatego w strukturze przyrodniczej tego miejsca” – zaznaczył rzecznik RDOŚ w Rzeszowie.
Przypomniał, że na koniec 2024 r. na Podkarpaciu jest 100 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni ponad 11 tys. 485 hektarów.
„Nasz przyrodniczy fajerwerk jest cichy, a tym samym w 100 proc. bezpieczny dla zwierząt i środowiska” – podkreślił Łukasz Lis.
Zaapelował o powstrzymanie się od używania wyrobów pirotechnicznych jako wyrazu świętowania Nowego Roku, w trosce o środowisko, zwierzęta i nas samych. (PAP)