Modna, znana, ale czy bezpieczna? Jaka jest dieta ketogeniczna i czy rzeczywiście stanowi niezawodny sposób na redukcję niechcianych kilogramów? Sprawdźmy to!
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna (keto) to sposób odżywiania, który polega na znacznym ograniczeniu spożycia węglowodanów, umiarkowanym spożyciu białka i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Głównym celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, w którym ciało, zamiast czerpać energię z glukozy (pochodzącej z węglowodanów), zaczyna spalać tłuszcze i produkować ketony jako główne źródło energii.
Więcej o diecie ketogenicznej znajdziesz na stronie: https://centrumrespo.pl/dieta/dieta-ketogeniczna/.
Co jeść na diecie ketogenicznej?
Jadłospis na diecie ketogenicznej odbiega od tego, jak odżywia się większość z nas.
Standardowo aż 75% dziennej podaży kalorii powinno pochodzić z tłuszczów, podczas gdy w standardowej diecie jest to do 30%. Na drugim miejscu powinno znaleźć się białko, a na trzecim węglowodany.
Sprawia to, że na diecie ketogenicznej dominują takie produkty jak:
• tłuszcze takie jak masło i ghee, olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej MCT, smalec, awokado,
• orzechy i nasiona,
• źródła białka, takie jak mięso, ryby, owoce morza, jajka oraz tofu,
• warzywa liściaste, w tym szpinak, jarmuż, cukinia, bakłażan, papryka, ogórki i szparagi,
• nabiał, w tym sery, śmietana i jogurt grecki,
• owoce (w ograniczonych ilościach, głównie jagodowe),
• napoje, w tym woda, herbata bez cukru, kawa.
Jak widać, unika się w niej przede wszystkim węglowodanów pochodzących z produktów pełnoziarnistych, co dla wielu osób stanowi główne wyzwanie związane z tą dietą.
Co ograniczyć na diecie ketogenicznej?
Produkty, które należy ograniczyć na diecie ketogenicznej to m.in.:
• zboża i produkty zbożowe: chleb, makaron, ryż,
• cukry: słodycze, napoje słodzone,
• owoce o wysokiej zawartości cukru: banany, winogrona,
• warzywa bogate w skrobię: ziemniaki, kukurydza,
• rośliny strączkowe: soczewica, fasola,
• przetworzone jedzenie i dania gotowe.
Redukcja kilogramów na diecie ketogenicznej
Dieta ketogeniczna wybierana jest przede wszystkim ze względu na potencjał związany z redukcją niechcianych kilogramów.
W przypadku części osób deklarują one utratę kilku kilogramów już w trakcie pierwszych dni stosowania diety. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj jest to rezultat wyczerpania zapasów glikogenu, a także utraty wody. Nie zaś tkanki tłuszczowej.
Mówi się jednak o innych efektach, takich jak zmniejszenie apetytu oraz dłuższy okres sytości po posiłku, co może np. zmniejszać chęć na podjadanie i tym samym sprzyjać redukcji niechcianych kilogramów. Dzieje się to jednak w perspektywie krótkoterminowej.
Obecnie nie ma wiarygodnych badań, które potwierdzałyby, że dieta ketogeniczna jest bardziej skuteczna, jeśli chodzi o redukcję kilogramów, aniżeli inne, racjonalne diety redukcyjne. Trzeba też pamiętać, że wbrew powszechnym opiniom, dieta ketogeniczna ma także sporo ciemnych stron i potencjalnych skutków ubocznych.
Negatywne skutki diety ketogenicznej
Najpoważniejsze, długoterminowe skutki uboczne diety keto to m.in.:
o niedobory witamin i minerałów – ograniczenie owoców, zbóż i niektórych warzyw może prowadzić do niedoborów witamin (np. witaminy C, witamin z grupy B) oraz minerałów (np. magnezu, potasu),
o zwiększone ryzyko problemów sercowo-naczyniowych – wysoka zawartość tłuszczów nasyconych może zwiększać poziom cholesterolu LDL u niektórych osób,
o obciążenie wątroby – dieta ketogeniczna może obciążać wątrobę, szczególnie u osób z już istniejącymi problemami z tym narządem,
o problemy trawienne – niedobór błonnika i zmiany w mikrobiocie jelitowej mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie przewodu pokarmowego.
Trzeba zwrócić także uwagę na fakt, że dieta ketogeniczna jest bardzo rygorystyczna, a przez to trudna w utrzymaniu. Dlatego wiele osób z niej rezygnuje.
Nie musisz rezygnować z węglowodanów, aby schudnąć!
Popularność diet takich jak keto bierze się z przekonania, że schudnięcie bez rygorystycznych diet jest… niemożliwe. Nie jest to jednak prawda! Można zgubić niechciane kilogramy, jedząc to, co lubimy. Bez konieczności głodzenia się. Bez konieczności rezygnacji z pizzy, czy ulubionych deserów. Bez ciągłego głodu i diet na poziomie 1000 kcal.
Brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe? Niekoniecznie! Potwierdza to ponad 50 tys. osób, które skorzystały z metody Respo, której podstawą jest idealne dopasowanie diety do potrzeb. Do stylu życia, preferencji smakowych, stanu zdrowia i aktualnych potrzeb. Jeśli więc jesteś osobą, która nie wyobraża sobie życia bez słodkości, to możesz je jeść! W Respo otrzymasz przepisy nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Tak, aby dieta nie była smutnym obowiązkiem, a przyjemnością.