Brytyjski zespół opracował materiał, pozwalający na tworzenie zawierających elektronikę ubrań, który jest jednocześnie jest biodegradowalny. Taka odzież może znaleźć zastosowania np. w sporcie, medycynie czy nowoczesnej modzie.
Nowy materiał, który ma pozwolić na łatwe wytwarzanie biodegradowalnych e-tekstyliów, naukowcy z University of Southampton przedstawili na łamach magazynu „Energy & Environmental Materials”.
Materiał otrzymał nazwę SEET (Smart, Wearable and Eco-friendly Electronic Textiles).
E-tekstylia to materiały z wbudowanymi komponentami elektronicznymi np. różnego typu czujnikami. Mogą być wykorzystywane w codziennych zastosowaniach, a także do produkcji odzieży sportowej pomagającej poprawiać wyniki, czy w celach medycznych do monitorowania parametrów organizmu.
Jak podkreślają badacze, ubrania tego typu muszą być trwałe, bezpieczne i wygodne. Coraz więcej uwagi poświęca się także temu, aby były przyjazne dla środowiska i nie zanieczyszczały go po zakończeniu użytkowania.
– Integracja komponentów elektronicznych z konwencjonalnymi tekstyliami utrudnia późniejszy recykling, ponieważ często zawiera one metale, takie jak srebro, które nie ulegają łatwej biodegradacji. Nasze potencjalne, ekologiczne podejście polega na wyborze bardziej bezpiecznych materiałów i metod produkcji. Rozwiązuje ono przedstawiony problem, umożliwiając rozkład tkaniny po jej utylizacji – podkreśla prof. Nazmul Karim, autor publikacji.
Wynalazek składa się z trzech warstw: warstwy sensorycznej, warstwy pośredniczącej z czujnikami oraz tkaniny bazowej.
Aktywna elektronika została wykonana z grafenu oraz polimeru o nazwie PEDOT: PSS. Aktywne, przewodzące materiały są precyzyjnie nakładane na tkaninę za pomocą techniki druku atramentowego.
Z udziałem pięciu ochotników badacze przetestowali próbki materiału pod kątem ciągłego monitorowania parametrów fizjologicznych. Fragmenty tkaniny zostały przymocowane do noszonych przez uczestników rękawic.
Wyniki potwierdziły, że materiał może skutecznie i niezawodnie mierzyć np. tętno czy temperaturę na poziomie zgodnym z profesjonalnymi standardami.
Badacze zamierzają kontynuować projektowanie odzieży wykonanej z materiału SWEET, która mogłaby znaleźć zastosowanie w sektorze opieki zdrowotnej, szczególnie w zakresie wczesnego wykrywania i zapobiegania chorobom serca, na które cierpi 640 milionów ludzi na całym świecie. (PAP)