W Dyskusyjnym Klubie Radiowym rozmowa o powiązaniach historyczno- artystycznych, która mogą zaskakiwać. Zwracamy uwagę na związki między Polska a Haiti. Jak to możliwe, że Haiti i Polska, oddzielone o ponad 8,5 tyś. kilometrów, mają wspólną historię? Wszystko się wyjaśni jeżeli wrócimy do czasów, kiedy to Napoleon Bonaparte wysłał 3 brygady polskich żołnierzy z Legionów Polskich do stłumienia powstania niewolników.
Po pierwszych starciach, część przysłanych do Haiti żołnierzy polskich, postanowiła przejść na stronę haitańskich powstańców. Sytuacja Haitańczyków przypominała im sytuację Polski i walkę w powstaniach niepodległościowych. Po tych wydarzeniach wielu Polaków na Haiti zostało i do dzisiaj mieszkają tam ich potomkowie. Związki historyczne obu państw zainteresowały artystę Jacka Kolasińskiego – profesora nadzwyczajnego sztuki i historii sztuki Międzynarodowego Uniwersytetu na Florydzie i dyrektora Ratcliffe Art + Design Incubator na tej uczelni.
Powstał projekt „Archiwum Kreolskie: Królestwo La Gon?ve”, które w oryginalny sposób nie tylko przypomina przeszłość, ale też staje się wydarzeniem artystycznym zwracającym uwagę na współczesny kolonializm.
Z prof. Jackiem Kolasiński rozmawia Adam Głaczyński.
Tekst, fot.: A. Głaczyński