Po raz 17. na Podkarpaciu odbywają się Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Do 30 stycznia w kilkunastu miejscowościach są organizowane konferencje naukowe, koncerty, wystawy i spotkania z ocalonymi z Zagłady.
W czwartek (23.01) o godz. 10 w auli Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku rozpocznie się sesja naukowa z udziałem Żydów z USA i Izraela. Podczas spotkania pod nazwą „Ocaleni i ratujący. Holocaust Żydów na terenie Podkarpacia” będą opowiadać o wojennych i powojennych losach swoich ocalałych rodzin.
W programie sanockich obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu jest również m.in. inscenizacja na podstawie historii Stefanii i Helenki Podgórskich – dziewczynek, które uratowały z zagłady 13 Żydów w Przemyślu. Zaplanowano także emisję filmu „Przekraczając rzekę: z Polski do raju”, opowiadającego historię żydowskiego rodzeństwa Fink z Sanoka, które przetrwało zagładę.
O godz. 15.30 uczestnicy obchodów uczczą na cmentarzu żydowskim pamięć sanockich Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej.
Na zakończenie o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku odbędzie się prezentacja książki autorstwa Katarzyny Twardak pt. „Świat Żydów sanockich”.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu obchodzony jest na całym świecie 27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku.
Tekst: I.Piętak