Konferencje naukowe, koncerty, wystawy i spektakle są w programie obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Wydarzenia organizowane są w kilkunastu miejscowościach, a gośćmi honorowymi obchodów są potomkowie Żydów ocalonych w czasie II wojny światowej.
W Sanoku o wojennych i powojennych losach swojej rodziny opowiadał dzisiaj (23.01.2025) m.in. Samuel Halpern, który przyjechał z Izraela wraz z żoną Tamar. „Pamięć o Żydach pomordowanych przez Niemców jest bardzo ważna i nigdy nie wolno zapomnieć o Holocauście” – powiedział nam urodzony w 1950 roku Samuel Halpern. Jego rodzice, którzy przetrwali Holocaust, pochodzili z Lubaczowa i Dynowa.
Organizatorka obchodów Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu na ziemi sanockiej dr Joanna Potaczek z Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami uważa, że największą wartością corocznych obchodów jest wspólna refleksja nad tym, do czego prowadzi nienawiść wobec drugiego człowieka.
W programie sanockich obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu znalazła się również m.in. inscenizacja inspirowana prawdziwą historią uratowania przez siostry Stefanię i Helenkę Podgórskie trzynaściorga Żydów z Przemyśla oraz emisja filmu „Przekraczając rzekę: z Polski do raju” opowiadającego historię żydowskiego rodzeństwa Fink z Sanoka, które przetrwało Holocaust.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu obchodzony jest na całym świecie 27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku.
Tekst, fot.: I. Piętak