W ubiegłym roku przeszczepiono blisko 2200 narządów od zmarłych dawców. To rekordowy wzrost, bo w 2023 wykonano 1805 przeszczepów, a w 2022 – 1405.
Ogólnopolski Dzień Transplantacji
W najbliższą niedzielę (26.01) obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podziękowała dawcom i ich bliskim.
– Z całego serca dziękuję rodzinom, które wiedząc, że nie mogą uratować tego, kogo kochają, decydują się na darowanie życia zupełnie obcej osobie – mówiła.
Krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej profesor Michał Grąt powiedział, że liczby w transplantologii mają szczególne znaczenie, bo to uratowane ludzkie życia.
– Blisko 2200 przeszczepionych narządów w poprzednim roku to ogromny wzrost. Już nie mówimy o tym, że wyszliśmy z tego kryzysu, który był spowodowany pandemią COVID, ale przekroczyliśmy zdecydowanie te liczby transplantacji, które wykonywaliśmy przed pandemią – dodał profesor Grąt.
Nowoczesny system do transportu organów
Kardiochirurg profesor Mariusz Kuśmierczyk powiedział, że dzięki nowoczesnemu systemowi do transportu organów, w naszym kraju przeszczepiane są narządy również od dawców z zagranicy.
– Chcemy pobierać narządy z innych krajów ościennych, tak jak teraz pobraliśmy serce dla 14-letniej dziewczynki. Serce było transportowane z Litwy ponad 7 godzin, a było to możliwe dzięki systemowi do transportu tzw. bijącego serca – wyjaśniał profesor Kuśmierczyk.
Do tej pory narządy były przewożone w lodzie, a czas od pobrania do przeszczepienia wynosił maksymalnie 4 godziny.
Obchodzony 26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji został ustanowiony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, który odbył się w 1966 roku. (IAR)