W audycji Science – radiowe odkrycia skupiliśmy się na inżynierii chemicznej. Naukowcy na Politechnice Rzeszowskiej opracowują nowoczesną metodę produkcji białek rekombinowanych w ciągłym procesie krystalizacji. Białka rekombinowane są modyfikowane strukturalnie, by pełniły określoną funkcję. Wykorzystywane są między innymi przy tworzeniu leków, produkcji żywności funkcjonalnej, w rolnictwie i przemyśle chemicznym. Podczas prowadzonych badań zostanie opracowany nie tylko sam proces technologiczny produkcji białek, ale powstanie też prototyp urządzenia oczyszczającego białka w kontrolowanych warunkach. Ma pozwolić na produkcję białek aktywnych biologicznie w sposób zrównoważony oraz wydajny, przy niższych kosztach.
Ten interdyscyplinarny projekt realizowany jest przez grupę badawczą z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej przy współpracy z ekspertami z uniwersytetów w Magdenburgu i Wiedniu.
O szczegółach opowiedzieli: prof. Dorota Antos, dr inż. Bartłomiej Filip i dr inż. Michał Kołodziej z Politechniki Rzeszowskiej.
Piotr Malec w kolejnym odcinku „Głowa do góry” podsumował co działo się w minionym roku w polskim sektorze kosmicznym. Zapowiedział też wydarzenia tegoroczne.
W programie nie mogło zabraknąć przeglądu informacji naukowych. Przygotował je Szymon Taranda.
Audycję poprowadziła Justyna Piekło.
Fot.: J. Piekło




![IMGW ostrzega przed burzami i upałem na Podkarpaciu [AKTUALIZACJA] 5 - Polskie Radio Rzeszów Uwaga! Nadchodzą upały](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2023/06/upal-1-120x86.jpg)


