Polityka rolna, ochrona środowiska, innowacje technologiczne, a także społeczno-ekonomiczne zmiany wpływające na obszary wiejskie – to główne zagadnienia VII Europejskiego Forum Rolniczego, które ma się odbyć w marcu.
Jak poinformował Krzysztof Podhajski, prezes głównego organizatora – fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP), forum odbędzie się w tym roku 26 i 27 marca w Jasionce w ZEN.COM Expo Centrum Wystawienniczo-Kongresowym województwa podkarpackiego.
– Debata zaplanowana na pierwszy dzień forum skupi się m.in. na przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy będą analizować kierunki rozwoju tej polityki, zastanawiając się nad strategiami, które mogą zapewnić stabilność i konkurencyjność sektora rolnego w Polsce i Unii Europejskiej – dodał.
Jak zaznaczył prezes EFRWP, paneliści omówią cele Europejskiego Zielonego Ładu i ich wpływ na sektor spożywczy, szczególnie w kontekście inwestycji w zieloną energię, takich jak np. biogazownie.
Zaplanowanych jest także szereg paneli eksperckich dotyczących m.in. zarządzania zasobami wodnymi i przeciwdziałania suszy. Dyskusje dotyczyć będą również ekoschematów oraz tego, jak nowe technologie (np. sztuczna inteligencja) mogą być wykorzystywane w rolnictwie.
Tekst: PAP / Fot.: ilustracyjna