Zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i edukacyjnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego – takie zadanie postawili sobie naukowcy z trzech politechnik: Rzeszowskiej, Białostockiej i Lubelskiej.
Międzyuczelniana współpraca możliwa jest dzięki Politechnicznej Sieci VIA CARPATHIA.
W projekt zaangażowani są pracownicy Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury na Politechnice Rzeszowskiej.
– To interdyscyplinarne badania z zakresu inżynierii środowiska, inżynierii lądowej i architektury – podkreśla doktor habilitowana inżynier Bożena Babiarz, prof. PRZ z Zakładu Ciepłownictwa i Klimatyzacji. Poprawa charakterystyki energetycznej budynków i neutralność klimatyczna to cele, przed jakimi stoją kraje Unii Europejskiej. 40 proc. zużycia energii i związanej z nią emisji CO2 w Europie pochodzi z budynków.
Dr inż. Joanna Krasoń z Katedry Budownictwa Ogólnego zaznacza, że na efektywność energetyczną budynków ma wpływ wiele czynników. Biorąc pod uwagę zróżnicowane czynniki środowiskowe w całej Europie, projekt badawczy ogranicza się do niewielkiego obszaru i dotyczy budynków edukacyjnych oraz mieszkalnych na terenach Polski wschodniej. Badania dotyczą analizy budynków o różnych konstrukcjach.
Więcej szczegółów w najnowszym odcinku „Nauki dla każdego”, który przygotowała Justyna Piekło.
Tekst i fot. Justyna Piekło