14 czerwca 1940 roku Niemcy wysłali z Tarnowa do Auschwitz pierwszy masowy transport więźniów. Do obozu zagłady trafiło 728 Polaków, m.in. członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach. Byli wśród nich m.in. mieszkańcy ziemi jarosławskiej, Rzeszowa i okolic. 14 czerwca uważany jest za dzień, w którym zaczął funkcjonować KL Auschwitz. W Polsce obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Bogumił Antoniewicz, jeden z więźniów deportowanych 14 czerwca, wspominał po wojnie, że większość wśród nich stanowili ludzie młodzi. Najstarsi liczyli ok. 50 lat. Byli wśród nich m.in. gimnazjaliści, żołnierze, robotnicy i inteligenci. Była niewielka grupa polskich Żydów.
Z udziałem rodzin byłych więźniów odbyły się w Jarosławiu uroczystości upamiętniające 83. rocznicę pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Wśród deportowanych byli między innymi żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, a także uczniowie i studenci, także uczniowie jarosławskiej „Budowlanki”.
Dzisiejsze uroczystości odbyły się w asyście wojskowej.
fot. Grzegorz Janiszewski