Od prawie dwóch tygodni wszyscy zatrudnieni mogą korzystać z wczesnej rehabilitacji powypadkowej w systemie stacjonarnym. Od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zarówno w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym. To dwa nowe profile rehabilitacji, które w tym roku uruchamia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, poinformował gość Kalejdoskopu – Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
O skierowanie mogą wystąpić osoby, które pracują zawodowo, a także te, które pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wniosek o rehabilitację wypełnia lekarz, u którego leczy się ubezpieczony. Lekarz w imieniu osoby ubezpieczonej może też złożyć wniosek w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.
Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka może ją wydłużyć albo skrócić. Skierowany na takie leczenie nie ponosi żadnych kosztów związanych z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. To koszt jaki ponosi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracownik nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zwolnienie.
Ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane są na terenie całej Polski.
Z Wojciechem Dylągiem rozmawiała Małgorzata Iwanicka:
Tekst: M.Iwanicka, fot.J.Piekło