W niedzielę w Rzeszowie upamiętniono 44. rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Uroczystości odbyły się w miejscach ściśle związanych z tamtymi wydarzeniami, m.in. w farze rzeszowskiej oraz Domu Kolejarza.
W programie obchodów znalazło się złożenie kwiatów pod pomnikami, uroczysta msza oraz konferencja historyczna. Podkreślano, że podpisane w 1981 roku porozumienia miały kluczowe znaczenie dla polskiego rolnictwa, powstrzymując proces kolektywizacji i otwierając drogę do legalizacji rolniczych związków zawodowych.
Podczas uroczystości przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Tomasz Obszański, podkreślał, jak ważne były te wydarzenia dla polskich rolników:
– To jest kolejna rocznica, kiedy nasi ojcowie, nasi dziadowie walczyli o to, aby rolnictwo, które w tamtych czasach było pod uciskiem PRL-u, mogło godnie funkcjonować. Walczyli o swoje gospodarstwa, a także o Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych, który dba i troszczy się o prawa rolników.
Podpisane w 1981 roku porozumienia miały ogromny wpływ na kształtowanie niezależnych struktur rolniczych w Polsce. Podczas uroczystości osoby, które brały udział w protestach, zostały uhonorowane odznaczeniem „W obronie polskiej ziemi”, tym samym doceniając ich zasługi w walce o prawa rolników i niezależność rolniczych związków zawodowych.
Tekst, dźwięk i fot. K. Maślak