Sztuczna inteligencja pomoże w wykrywaniu wad serca u dzieci. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie rozpoczęły się szkolenia z nowoczesnej przesiewowej diagnostyki.
Szkolenie skierowane jest do lekarzy rezydentów i położnych pracujących w Klinice Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka, a także do studentów kierunków lekarskich z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Jak wyjaśnia dr n. med. Witold Błaż, kierownik Kliniki Noworodków w KSW nr 2 w Rzeszowie, niektóre wady wrodzone serca są trudne do wykrycia w standardowych badaniach, dlatego rozwój technik diagnostyki obrazowej jest niezbędny.
Nowa metoda diagnozowania wad ma wspierać lekarzy. Będzie polegała na wykonaniu echokardiografii, podczas której powstaną trzy projekcje pracy serca. Utworzone krótkie filmy zostają przesłane do specjalnej aplikacji opartej na technologii sztucznej inteligencji. Ta przeanalizuje nagrania i oceni, czy wyniki odbiegają od prawidłowych norm.
– Aplikacja jest efektem pracy naukowców – podkreśla prowadzący szkolenie Wiktor Strzelczyk. – To narzędzie łatwe w obsłudze, szybko skalowalne, niezależne od infrastruktury i dające nowe kompetencje – zauważa ekspert.
Jak podkreśla, że aplikacja służy do wykonania badania przesiewowego, dzięki któremu mali pacjenci na podstawie wyników będą kierowani do lekarzy ekspertów.
Uczestnicy szkolenia z zaciekawieniem zapoznawali się z nowym narzędziem. Wiążą z nim usprawnienie pracy i oszczędność czasu, który mogą przeznaczyć na dłuższy kontakt z pacjentem.
Jak zapowiadają organizatorzy szkolenia, w planach jest eksperyment medyczny z udziałem 12 szpitali z całej Polski i publikacja naukowa. Koordynować będzie to Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie.
Jeśli okaże się, że algorytm sztucznej inteligencji jest skuteczny, może być na stałe wykorzystywany we wczesnym wykrywaniu wad serca u noworodków.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Tekst, dźwięk i fot. J. Piekło