W Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie prezentowana jest wystawa rzeźb prof. Jerzego Kierskiego. To ekspozycja jubileuszowa z okazji 45-lecia pracy artystycznej tego wybitnego rzeźbiarza.
Prof. Jerzy Kierski uprawia rzeźbę kameralną (w tym portretową), monumentalną (realizacje o charakterze pomnikowym i sakralnym) oraz małe formy rzeźbiarskie – statuetki i medale. W BWA przedstawia kameralne kompozycje wykonane w różnych materiałach, w różnych latach, które tematycznie oscylują od portretów, przez kompozycje symboliczne, po abstrakcje. Nie wszystkie prace autora można pokazać we wnętrzach galeryjnych. Większość z nich jest już stałym wyposażeniem wnętrz kościołów, gdzie stanowią dekorację lub niezbędne wyposażenie. Niektóre są elementem rozwiązań urbanistycznych – realizacje pomnikowe. Także medale, statuetki czy tablice pamiątkowe, które stały się własnością zamawiających.
Dr hab. Józef Jerzy Kierski, prof. UR – urodzony w 1954 roku. Absolwent PLSP w Nałęczowie i Instytutu Sztuk Pięknych UMCS. Pedagog i rzeźbiarz. Od 1979 roku związany z wyższym szkolnictwem artystycznym. W latach 1979 – 2002 pracował w macierzystej uczelni. Od 2003 r. pracuje w Uniwersytecie Rzeszowskim na stanowisku profesora UR. W latach 2008 – 2016 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na przestrzeni lat był promotorem kilkudziesięciu rzeźbiarskich dyplomów licencjackich i magisterskich. Sprawował również funkcje promotora i recenzenta wielu przewodów doktorskich z zakresu rzeźby. W dorobku artystycznym posiada 27 wystaw indywidualnych rzeźby oraz udział w kilkudziesięciu interdyscyplinarnych wystawach zbiorowych o zasięgu środowiskowym, ogólnopolskim i międzynarodowym w kraju i za granicą. Nagrodzony wieloma odznaczeniami resortowymi i państwowymi –Medal Komisji Edukacji Narodowej, srebrny i złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Długoletnią Służbę oraz brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Z prof. Jerzym Kierskim rozmawia Adam Głaczyński.
Tekst i fot.: A. Głaczyński