Czy hejt może zamknąć ofiarę w klatce? Czy szkolna społeczność potrafi dostrzec jego konsekwencje, zanim będzie za późno? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Jarosław Figura w swoim nowym spektaklu „Hejtokla”, który dotyka problemu przemocy werbalnej wśród dzieci i młodzieży.
„Hejtokla” – symbol hejtu, który zamyka ofiary
Tytuł spektaklu może budzić różne skojarzenia. Czy „hejtokla” to klatka, w której zamykana jest ofiara hejtu? Czy może przezwisko uczennicy, która stała się celem internetowej nagonki? A może określenie szkolnej rzeczywistości, w której hejt jest codziennością? Jarosław Figura wykorzystuje wieloznaczność tego słowa, by podkreślić złożoność problemu i uwidocznić dramat osób, które nie potrafią się z niego wyrwać.
Hejt w sieci i w realu – problem dzieci i dorosłych
Spektakl nie koncentruje się jedynie na uczniach. Pokazuje również rolę rodziców – często nieświadomych tego, jak ich reakcje (lub ich brak) mogą podsycać konflikt. „Hejtokla” to nie tylko opowieść o agresji słownej w internecie, ale także o mechanizmach społecznych, które pozwalają jej eskalować. To przestroga przed tym, jak łatwo szkolna grupa może zamienić się w „hejtoklasę”, gdzie Internet staje się bronią, a anonimowe komentarze – wyrokiem bez prawa do obrony.
Teatr, który porusza i zmusza do refleksji
Jarosław Figura wykorzystuje w spektaklu różnorodne środki wyrazu – symbolikę, metafory, efekty świetlne i muzykę, by oddać atmosferę internetowej nagonki i poczucie osaczenia ofiar. To nie jest zwykły spektakl – to artystyczny wstrząs dla widzów, mający ich skłonić do zatrzymania się i refleksji.
Kiedy i gdzie obejrzeć spektakl?
Premiera spektaklu odbędzie się 3 marca o 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku. Szczegółowe informacje o dacie i godzinie można znaleźć na stronie organizatora: GOK Frysztak.
Oprac. Ł.Wacławek