Zabezpieczenia przeciwpowodziowe, retencja wód i zarządzanie kryzysowe wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Najnowsze technologie w zarządzaniu wodą mają zwiększyć efektywność w monitorowaniu, analizowaniu, ostrzeganiu, zarządzaniu i usuwaniu skutków kataklizmów naturalnych, m.in. powodzi.
O tym rozmawiali eksperci w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie. W spotkaniu wzięli udział specjaliści z branży wodno-kanalizacyjnej, przedstawiciele środowisk naukowych i administracji publicznej.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił że, wykorzystywanie innowacyjnych metod w zarządzaniu wodą jest niezbędne. Podkarpacie będzie miało szansę wdrażać nowe systemy satelitarne i dronowe jako jedno z pierwszych – dodał.
Ma to umożliwić powstający w województwie hub do zarządzania kryzysowego. Będzie to platforma informacyjna integrująca dane satelitarne, rozpoznanie dronowe i zaawansowaną analizę przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji – wyjaśnił dr Jakub Ryzenko, szef Centrum Informacji Kryzysowej w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Hub do zarządzania kryzysowego stworzony zostanie przy współudziale Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podobny hub ma powstać w województwie lubuskim. Rozwiązania te będą działać na poziomie regionalnym oraz krajowym – podsumował dr Jakub Ryzenko.
W zarządzaniu wodą istotne jest też zwiększenie retencji. To jeden z celów strategicznych Polski – zauważył dr inż. Kamil Pochwat z Politechniki Rzeszowskiej. Systemy odwodnieniowe, które funkcjonują, są zaprojektowane na określone warunki i trudno zwiększyć ich drożność. Jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie retencji wód w miastach, co pozwoli na zminimalizowanie powstawania tzw. powodzi błyskawicznych.
Tekst, fot.: J. Piekło
jpieklo