Ruszył drugi nabór wniosków na rozwój startupów w programie „Deeptech Akcelerator”. Wsparcie z funduszy unijnych otrzyma 16 startupów działających na rynku nie dłużej niż 5 lat. Mogą liczyć nawet na 400 tys. zł.
Będą rozwijane w oparciu o dwie ścieżki. Pierwsza – branżowa dotyczy technologii informacyjno-komunikacyjnych. W ścieżce sector agnostic na wsparcie mogą liczyć pozostałe pomysły. Przedsiębiorcy uzyskają możliwość współpracy z liderami w branży i mentoring na każdym etapie prac. Ponadto w ścieżce branżowej istnieje możliwość komercjalizacji opracowanej technologii, dzięki współpracy z firmami dostarczającymi specjalistyczne rozwiązania IT.
Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie programem „Deeptech Akcelerator”.
W pierwszym naborze wpłynęło 107 wniosków z całego kraju. Do programu zaproszono 16 startupów, w tym pochodzący z podkarpacia projekt automatycznych uli pszczelich, przyspieszających proces pozyskiwania miodu. Współautor innowacji Sławomir Panek powiedział, że 200 tys. zł dofinansowania pozwoliło na zakup między innymi drukarek 3D do produkcji samoopróżniających się ramek pszczelich.
Innym projektem był system Ultra Pregna Scan, który służy do wykrywania wrodzonych wad serca płodu w badaniu USG. Tomasz Bartosiak z projektu Prometeusz zaznaczył, że dzięki akceleracji zostanie wdrożone ułatwienia w użytkowaniu systemu. Dzięki temu nagranie USG będzie mógł wykonać lekarz o niższych kwalifikacjach, a zebrane dane przeanalizuje algorytm sztucznej inteligencji. Ma to zwiększyć wykrywalność wrodzonych wad serca płodu.
Do programu „Deeptech Akcelerator” można zgłaszać startupy obecne na rynku nie dłużej niż 5 lat. Nabór potrwa do końca kwietnia br. Szczegóły oraz formularz aplikacyjny znajdą się na stronie www.akceleratorpci.org.
Autorka J.Piekło