Była polonistką, poetką, osobą nieprzeciętną – entuzjastką słowa i czynu. Natalia Tułasiewicz urodziła się w Rzeszowie. Ukończyła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Była nauczycielem chłonnym wiedzy, odkrywania świata, kochającym przyrodę i podróże. Jej fascynacja kulturą, sztuką i muzyką szła w parze z głębokim przekonaniem o idei apostolstwa świeckich. Z zachwytem patrzyła na dzieło stworzenia i czerpała radość z życia. Niestrudzenie i odważnie poszukiwała własnej drogi ku świętości. W okresie II wojny światowej podjęła się tajnej misji wychowawczej dla młodych dziewcząt w niemieckim obozie pracy przymusowej. Za swą działalność została zgładzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.
Kościół potwierdził wielkość heroicznych cnót i świętość ofiary Natalii Tułasiewicz aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Jest jedną z dwóch beatyfikowanych świeckich kobiet wśród 108 męczenników za wiarę II wojny światowej. W 2022 r. ogłoszona została także patronką nauczycieli w Polsce.
W tym roku, w 80. rocznicę śmierci błogosławionej Natalii Tułasiewicz, odbyła się Narodowa Pielgrzymka Nauczycieli i Pracowników Oświaty do Ravensbrück.
Rozmawia Anna Leśniewska.
Odtwarzacz plików dźwiękowychWażnym wydarzeniem ze względu na szerzenie kultu bł. Natalii Tułasiewicz jako Patronki polskich nauczycieli był XV Diecezjalny Kongres Nauczycieli w Rzeszowie.
Reportaż Anny Leśniewskiej Śladami Błogosławionej z Ravensbrück.
Odtwarzacz plików dźwiękowych Tekst i fot.: A. Leśniewska