W Ustrzykach Dolnych odbył się I Lokalny Kongres Samorządowy, który zgromadził blisko stu przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z całego Podkarpacia. Głównym tematem spotkania, które miało miejsce 11 kwietnia 2025 roku, były wyzwania związane z ochroną środowiska oraz możliwości współpracy w tym zakresie.
Inicjatorem kongresu był poseł na Sejm RP Bartosz Romowicz, były burmistrz Ustrzyk Dolnych. Jak podkreślali organizatorzy i uczestnicy, spotkanie było odpowiedzią na potrzebę bezpośredniej wymiany doświadczeń i zdobywania praktycznej wiedzy.
Wymiana doświadczeń i praktycznej wiedzy
Poseł Bartosz Romowicz, tłumacząc ideę kongresu, nawiązał do swoich doświadczeń jako samorządowca i korzyści płynących z udziału w podobnych wydarzeniach w przeszłości. Podkreślił, że kluczowe informacje często zdobywa się nie podczas oficjalnych prezentacji, ale w kuluarowych rozmowach i na mniejszych panelach dyskusyjnych. Celem było stworzenie forum do bezpośredniego kontaktu samorządowców z przedstawicielami administracji rządowej i instytucji centralnych.
To jest format krótki, trzygodzinny, żeby w tych trzech godzinach tych informacji wyciągnąć jak najwięcej
– mówił poseł Romowicz.
Wyzwania środowiskowe na pierwszym planie
Kongres otworzyło wystąpienie Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Główna część spotkania poświęcona była jednak zagadnieniom środowiskowym, które stanowią obecnie jedne z największych wyzwań dla lokalnych władz.
Sławomir Serafin, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie, zwrócił uwagę na kluczowe problemy infrastrukturalne.
Myślę, że na pierwszym miejscu postawiłbym tutaj wyzwanie infrastrukturalne, jakim jest uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. Bo mimo wszystko ten problem na terenie województwa podkarpackiego jest problemem jeszcze nie do końca rozwiązanym
– stwierdził dyrektor Serafin.
Wskazał również na inne ważne kwestie, takie jak tworzenie nowych form ochrony przyrody oraz potrzeba sprawnego prowadzenia procedur oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, aby pogodzić rozwój z wymogami ekologicznymi.
Wtórował mu Ernest Nowak, burmistrz Zagórza, który również podkreślał wagę inwestycji środowiskowych.
Przede wszystkim to jakość powietrza oraz jakość wód. To jest jedno z największych wyzwań, które stoi przed samorządami. Dlatego poprzez jakość paliwa oraz przez ilość energii wytworzonej dzięki źródłom odnawialnym możemy to zmienić
– mówił burmistrz Nowak.
Burmistrz Zagórza wspomniał także o programie „Czyste Powietrze”, konieczności rozbudowy sieci kanalizacyjnych i modernizacji oczyszczalni ścieków oraz o rosnącym problemie niedoboru wody pitnej, co wymusza inwestycje w retencję i sieci wodociągowe.
Szeroki zakres tematów i współpracy
Program kongresu obejmował szerokie spektrum zagadnień związanych z ochroną środowiska i współpracą na linii samorząd – instytucje państwowe. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.:
Marta Zajko – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Sławomir Serafin – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Marian Pigan – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Spotkanie w Ustrzykach Dolnych było okazją nie tylko do wysłuchania ekspertów, ale przede wszystkim do bezpośrednich rozmów i nawiązania kontaktów, które mogą zaowocować konkretnymi działaniami na rzecz poprawy stanu środowiska na Podkarpaciu. Organizator zapewnił, że to nie ostatni kongres tego typu i zapowiedział temat kolejnego, który będzie związany z infrastrukturą komunikacyjną.
Tekst: P. Olechniewicz / Fot.: materiały prasowe