Mieszkańcy powiatu lubaczowskiego najchętniej z regionu badają się pod kątem chorób układu krążenia, jak nadciśnienie, miażdżyca, zawał lub udar.
Dane NFZ na temat zachorowalności
Udar, zwany również zawałem mózgu, najrzadziej występuje wśród mieszkańców Rzeszowa. Tym dotkniętych zostało 0,12 proc. mieszkańców. Jeśli chodzi o zawał serca, to ten najrzadziej występuje wśród mieszkańców Tarnobrzega (0,07 proc.). Tak wynika z danych podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Bezpłatne badania dla osób 35–65 lat
W wykryciu chorób pomóc mogą badania profilaktyczne. Te można wykonać w ramach programu Chorób Układu Krążenia, przypomina Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie. Badania są skierowane do osób w wieku od 35 do 65 lat i za darmo można je wykonać raz na pięć lat. Wystarczy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Niska aktywność profilaktyczna w miastach
W lutym najchętniej z programu korzystali mieszkańcy powiatu lubaczowskiego (36,5 proc.). Zaraz za nimi są pacjenci z powiatów: strzyżowskiego, rzeszowskiego, jarosławskiego, brzozowskiego i przeworskiego (ok. 30 proc.). Stan swojego zdrowia mniej chętnie sprawdzają mieszkańcy Krosna, Rzeszowa, Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. W lutym zrobiło to mniej niż 20 proc. mieszkańców, którzy mogli wykonać takie badanie.
Opr. A. Jodłowska