Rozstrzygnięto wojewódzki etap VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Celem konkursu jest promocja najbardziej wartościowych projektów realizowanych dzięki funduszowi sołeckiemu, który pozwala mieszkańcom wsi aktywnie współdecydować o najważniejszych inwestycjach w ich najbliższym otoczeniu. W tegorocznej edycji na Podkarpaciu zgłoszono aż 29 projektów, z których kapituła wyłoniła laureatów trzech głównych nagród oraz przyznała dziesięć wyróżnień.
Pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Wydrna w gminie Dydnia. Nagrodzono je za stworzenie funkcjonalnego i atrakcyjnego miejsca spotkań – z altaną, podłogą do tańca, grillem i siłownią plenerową. To inwestycja, która – jak podkreśla sołtys Iwona Rachwalska – odpowiadała na realne potrzeby mieszkańców:
– Miejsce do wspólnych spotkań było nam bardzo potrzebne. Teraz mamy przestrzeń, w której integrują się wszystkie pokolenia – od dzieci po seniorów.
Drugie miejsce przypadło Sołectwu Poręby Dymarskie z Gminy Cmolas, które zgłosiło projekt „Odpust kultury Lasowiackiej” – wydarzenie promujące lokalną tradycję i dziedzictwo kulturowe Lasowiaków. Z kolei na trzecim miejscu uplasowało się Sołectwo Liszna w Gminie Sanok. Jury doceniło tamtejszy projekt budowy ogólnodostępnej, ekologicznej altany wyposażonej w elementy małej architektury i rozwiązania przyjazne środowisku.
– Dzięki funduszowi sołeckiemu małe miejscowości mogą realizować ważne dla siebie przedsięwzięcia
– mówi wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hull.
– Pomysłowość podkarpackich sołectw jest godna podziwu i pokazuje, jak wiele można osiągnąć dzięki zaangażowaniu mieszkańców i dobrej współpracy z samorządem.
Wyróżnienia wojewody trafiły do 10 sołectw, w tym m.in. do Sołectwa Chałupki Dębniańskie z Gminy Leżajsk za projekt „Remont szatni sportowej oraz wyposażenie boiska sportowego” oraz do Sołectwa Suchorzów z Gminy Baranów Sandomierski za projekt „Doposażenie Centrum Kultury i Integracji”.
Jak podkreśla Anna Fąfara, wiceprezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego, sukces każdego projektu zależy od zaangażowania lokalnej społeczności:
– To, ile uda się zrobić w danej wsi, zależy od sołtysa i mieszkańców. W myśl powiedzenia „Sołtys tyle może, ile mu wieś pomoże” – wspólne działania to podstawa sukcesu, także w najmniejszych miejscowościach.
Konkurs „Fundusz sołecki to najlepsza inicjatywa” organizowany jest cyklicznie i stanowi znakomitą okazję do pokazania, jak dzięki lokalnej aktywności i skutecznemu wykorzystaniu środków z funduszu sołeckiego można realnie zmieniać swoje otoczenie.
Tekst / Fot: M. Domino