– Związane z pandemią COVID-19 moratoria na eksmisje w USA zmniejszyły liczbę zgłoszeń przypadków przemocy wobec dzieci nawet o 21 proc.
– informuje pismo „Pediatrics”.
Jak wynika z badań naukowców z University of Georgia (USA), federalne lub stanowe polityki pomagające rodzinom borykającym się z trudnościami ekonomicznymi mogą radykalnie zmniejszyć liczbę przypadków znęcania się nad dziećmi i zaniedbywania ich.
Badanie sugeruje, że moratorium na eksmisje wprowadzone podczas pandemii COVID-19 miało znaczący wpływ na obniżenie liczby zgłoszeń przypadków znęcania się nad dziećmi.
– Czasami takie sytuacje wynikają po prostu z presji życia w ubóstwie. Ponieważ ubóstwo jest czynnikiem ryzyka, jeśli wsparlibyśmy rodziny lepszą pomocą finansową, prawdopodobnie moglibyśmy pomóc zapobiec znęcaniu się
– podkreśliła Liwei Zhang, główna autorka badania z UGA.
Stany, które wstrzymały eksmisje, odnotowały mniej przypadków nadużyć i zaniedbań.
Autorzy przeanalizowali sytuację w setkach hrabstw w 10 stanach, które wstrzymały eksmisje podczas pandemii. Jednocześnie porównali je z siedmioma stanami, w tym Georgią, które nie wprowadziły żadnych moratoriów.
Po przeanalizowaniu danych i raportów z Child Protective Services, naukowcy odkryli spadek wskaźników nadużyć lub zaniedbań wobec dzieci w stanach, w których obowiązywały zakazy eksmisji.
Wskaźniki zgłaszanych przypadków nadużyć fizycznych spadły o 16 proc., nadużyć seksualnych o 21 proc, a zaniedbań o 12 proc.
Wiele rodzin miało niskie dochody. Bezpieczne zakwaterowanie, dzięki brakowi eksmisji z powodu zaległych płatności, mogło mieć pozytywny wpływ na sposób, w jaki rodzice traktowali swoje dzieci.
– Rodzice mogą nie być w stanie zapewnić swoim dzieciom wystarczającej ilości pożywienia lub mieszkania, co naprawdę stawia ich w trudnej sytuacji. Mogą również występować problemy ze zdrowiem psychicznym lub nadużywaniem substancji psychoaktywnych, więc rodzice powinni wiedzieć, że nie powinni się wstydzić prosić o pomoc
– wskazała Zhang.
– Badanie wskazuje na związek między zmniejszeniem trudności ekonomicznych a zwiększeniem dobrostanu dzieci, podkreślając korzyści płynące z federalnych i stanowych programów pomocowych w czasach kryzysu
– zaznaczyła Zhang.
Współautorami badania są Yi Wang i Lawrence Berger. Badania zostały sfinansowane przez National Institutes of Health, Russell Sage Foundation i Bill and Melinda Gates Foundation. (PAP)