Ponad 200 tysięcy złotych stracili mieszkańcy Tarnobrzega, którzy zaufali fałszywym doradcom inwestycyjnym. Policja apeluje o ostrożność i przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w internecie.
Fałszywi doradcy inwestycyjni żerują na zaufaniu
Policjanci z Tarnobrzega ostrzegają przed coraz częściej występującymi przypadkami oszustw finansowych, w których przestępcy podszywają się pod przedstawicieli platform inwestycyjnych. Ofiarą jednej z takich prób padł 39-letni mieszkaniec miasta. W kwietniu tego roku, przeglądając internet, natknął się na reklamę gry inwestycyjnej oferującej zyski z inwestycji m.in. w metale szlachetne i ropę. Kliknięcie w reklamę i podanie numeru telefonu rozpoczęło ciąg zdarzeń, które doprowadziły do utraty ponad 76 tysięcy złotych.
Oszust, który skontaktował się z mężczyzną, zaoferował mu konto VIP i zachęcił do wpłat. Początkowo była to kwota 4 tysięcy złotych. Następnie – za pomocą manipulacji – przestępcy przekonali tarnobrzeżanina do zaciągnięcia dwóch kredytów o łącznej wartości 75 tysięcy złotych, które również przelał na konto oszustów.
70-latka oszukana we Włoszech. Straciła oszczędności życia
Kolejna ofiara to 70-letnia mieszkanka Tarnobrzega, która padła ofiarą podobnego mechanizmu działania. Do zdarzenia doszło już w 2022 roku, kiedy kobieta, przebywając we Włoszech, zainteresowała się ofertą inwestycji w kryptowaluty. Po wpłaceniu tzw. opłaty startowej i podaniu danych kontaktowych, została telefonicznie skontaktowana z rzekomym doradcą finansowym. Fałszywy inwestor, przekonując o wysokich zyskach, zmanipulował kobietę do dalszych wpłat. Mimo pozornych przelewów na wirtualnym koncie, kobieta do maja 2025 roku straciła ponad 128 tysięcy złotych.
Policja apeluje: nie ufaj nieznanym ofertom inwestycyjnym
Tarnobrzeska policja ponownie apeluje do mieszkańców o rozwagę i czujność wobec ofert inwestycyjnych pojawiających się w internecie. Przestępcy wykorzystują zaawansowane techniki manipulacyjne i socjotechnikę, aby wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. W każdym przypadku ofiary działały pod wpływem emocji i presji czasu, nie konsultując decyzji z rodziną ani specjalistami.
Jak uchronić się przed cyberoszustwem?
Funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
Nigdy nie należy udostępniać danych osobowych, skanów dokumentów czy loginów osobom poznanym w sieci.
Nie wolno instalować aplikacji do zdalnej obsługi komputera, jeśli nie zna się ich przeznaczenia.
Należy unikać przelewów na tzw. bezpieczne konta.
Warto skonsultować każdą decyzję finansową z rodziną lub osobą zaufaną.
Pracownicy banków nigdy nie proszą o kody, hasła czy loginy.
Każde podejrzenie oszustwa należy zgłaszać na numer alarmowy 112.
Policja podkreśla, że najlepszą ochroną przed cyberprzestępcami jest świadomość i ostrożność. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy przerwać kontakt i skontaktować się bezpośrednio z bankiem lub zgłosić sprawę służbom.
oprac. ŁW, fot. Pixabay