W Przedszkolu Publicznym nr 17 w Rzeszowie 15 maja odbył się Dzień Niezapominajki. Tegoroczne hasło „Nie zapominamy o starych zabawach i grach podwórkowych” zachęcało dzieci do integracji i aktywności na świeżym powietrzu.
Dzień Niezapominajki obchodzony jest 15 maja od 2002 roku. Ogólnopolską inicjatywę zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia, Andrzej Zalewski. To święto ludzi serdecznych, dla których dbanie o przyrodę i bioróżnorodność jest ważne. Zachęca też do pamiętania o istotnych aspektach naszego życia – miłości i przyjaźni. Dzień Niezapominajki pokazuje, że tradycyjne zabawy mają wciąż ogromny potencjał wychowawczy. Promują aktywność fizyczną, uczą współpracy i wzmacniają więzi – zarówno wśród rówieśników, jak i między pokoleniami.
Zabawy z dawnych lat i międzypokoleniowa integracja
Tegoroczne hasło wydarzenia – „Nie zapominamy o starych zabawach i grach podwórkowych” – stało się inspiracją do zorganizowania szeregu aktywności na świeżym powietrzu. Tradycyjne gry i zabawy znane sprzed lat okazały się świetną okazją do integracji i wspólnej zabawy, a także do budowania relacji międzypokoleniowych. W wydarzenie zaangażowani byli rodzice i dziadkowie.
Zaangażowanie rzeszowskich przedszkoli
Przedszkole Publiczne nr 17 zaprasza inne placówki do angażowania się w organizację tego wydarzenia. Do tegorocznej edycji Dnia Niezapominajki dołączyło łącznie 16 przedszkoli z Rzeszowa. Placówki otrzymały specjalne opracowanie zawierające zestaw dawnych gier i zabaw ruchowych. Materiał ten stanowi cenne wsparcie dla nauczycieli i animatorów pracy z dziećmi.
Przedszkolaki o Dniu Niezapominajki i zabawach
W Zamkolandii spotykaliśmy się z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 17 w Rzeszowie – Zosią, Jagodą, Wiktorem, Kornelią, Alą, Wiktorem i Frankiem z grupy VI oraz Julką, Frankiem, Błażejem i Natalką z grupy VII, które opowiedziały jak spędzają czas wolny. Mówimy o ulubionych zabawach swoich rodziców i dziadków. Nie zabrakło refleksji o bezpiecznej zabawie i zasadach fair play.
Audycję przygotowała Justyna Piekło.
Tekst i fot.: J. Piekło