Uczniowie Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie wystawili anglojęzyczną wersję „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego z okazji jubileuszu 10-lecia szkolnego teatru. Spektakl zaskoczył widzów nowoczesnym podejściem i uniwersalnym przesłaniem.
Anglojęzyczne „Wesele” w wykonaniu młodzieży z Rzeszowa
20 maja 2025 roku uczniowie Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie zaprezentowali własną interpretację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl został wystawiony w ramach jubileuszu 10-lecia istnienia szkolnego zespołu teatralnego „Halo Theatre Company”, działającego w języku angielskim. Przedstawienie odbyło się w obecności znamienitych gości, m.in. Podkarpackiej Kurator Oświaty Doroty Nowak-Maluchnik oraz władz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Klasyka narodowa w nowoczesnej odsłonie
Choć „Wesele” rzadko gości na scenach teatralnych, młodzi aktorzy z Rzeszowa od września 2024 roku pracowali nad anglojęzyczną adaptacją dramatu. Występ zaskoczył publiczność nie tylko językiem, ale też połączeniem ludowych strojów, tradycyjnych tańców i narodowej symboliki. Taka forma podkreśliła uniwersalność pytań stawianych przez Wyspiańskiego – o wolność, tożsamość i wspólnotę.

Doświadczenie i sukcesy teatralne uczniów ALO
Reżyserem spektaklu był Paweł Gładyś, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który od czterech lat prowadzi grupę teatralną ALO. „Halo Theatre Company” działa od 2015 roku i ma na koncie liczne nagrody. W swoim repertuarze uczniowie mieli już m.in. „Sen nocy letniej” Szekspira, „Czarownice z Salem” Millera czy oryginalne komedie.
Wielu absolwentów kontynuuje teatralną pasję. Miłosz Szwed gra obecnie w Studiu Aktorskim „Melpomena”, a Jacek Ombach występował m.in. w „Skrzypku na dachu” i „Odprawie posłów greckich” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Inni uczniowie angażują się w projekty „Młodej Sceny” oraz musicale Akademii Aktorskiej „Artysta”.
Edukacja przez teatr
Inscenizacja „Wesela” w języku angielskim pokazała, że klasyczne dzieła mogą być atrakcyjne i inspirujące dla młodzieży. Przedsięwzięcie uczniów ALO to dowód na to, że teatr szkolny może stać się przestrzenią twórczej edukacji i rozwoju artystycznego, otwartą na nowoczesne formy przekazu, ale wierną istocie literackiego pierwowzoru.

źródło: Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące / oprac. B. Ziomek