W środę (21.05) w Belgradzie, stolicy Serbii, rozpoczyna się 18. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Beldocs – jednego z największych organizowanych w regionie Bałkanów. Krajem przewodnim tegorocznej edycji jest Polska.
Organizowany corocznie od 2008 roku festiwal poświęca część swojego programu „państwu w centrum zainteresowania”. Decyzję o wyborze Polski argumentowano tym, że „wyróżniała się wcześniej prezentowanymi na festiwalu filmami”.
W Belgradzie zaprezentowanych zostanie w tym roku kilka filmów polskich lub współprodukowanych przez polskich twórców.
„Rok z życia kraju” w reż. Tomasza Wolskiego opowiada o ogłoszonym w Polsce w 1981 roku stanie wojennym i pierwszych latach „Solidarności”. „Listy z Wilczej” Arjuna Talwara – pochodzącego z Dehli absolwenta łódzkiej Filmówki – to z kolei historia imigranta z Indii, który próbuje odnaleźć swoje miejsce wśród warszawskich sąsiadów. Dokument przedstawia uniwersalną historię współczesnej Europy oraz ludzi żyjących pomiędzy swoją wyobrażoną i rzeczywistą ojczyzną.
Kolejnym polskim akcentem na festiwalu są „Pociągi” Macieja Drygasa – złożony w całości ze zdjęć archiwalnych obraz nieprzerwanego cyklu wojny i pokoju, zarzucający ludzkości brak zdolności wyciągnięcia wniosków z przeszłości. „Król Maciuś Pierwszy” w reż. Jaśminy Wójcik przedstawia natomiast historię dwóch sióstr, których dorastanie napędzane jest ciekawością oraz strachem przed staniem się dorosłymi.
Osią, wokół której zbudowano „Ty rzeko” w reż. Izabeli Zubryckiej, jest rzeka i skupione wokół niej życie ludzi oraz zwierząt. Rzeka przedstawiona jest w produkcji jako źródło inspiracji i folkowych tradycji.
„Drzewa milczą” Agnieszki Zwiefki to natomiast częściowo animowana opowieść o dorastaniu w trakcie globalnego kryzysu uchodźczego. Fabuła filmu koncentruje się na 16-letniej Kurdyjce Runie, która po śmierci matki na granicy polsko-białoruskiej musi przejąć rolę rodzica dla swoich młodszych braci, podczas gdy jej ojciec zmaga się z depresją.
W czasie trwającego do wtorku festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 80 filmów dokumentalnych z całego świata. Z tej okazji do Belgradu przyjadą też liczni twórcy, w tym przedstawiciele Polski. (PAP)