Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli, po raz trzeci zamieniło się w centrum eksploracji nauki i wynalazków. Festiwal Wynalazków, tym razem pod hasłem „Kierunek Kosmos”, przyciągnął pasjonatów nowoczesnych technologii, którzy wspólnie odkrywali, że przyszłość może zaczynać się właśnie tutaj.
Wydarzenie, które odbyło się dzisiaj (23.05) łączyło pokazy, warsztaty i debatę oksfordzką z interaktywnymi atrakcjami. Tegoroczna edycja koncentrowała się na branży kosmicznej – sektorze, który coraz silniej wpływa na rozwój innych gałęzi przemysłu i staje się inspiracją dla młodego pokolenia.
To wydarzenie kierowane jest do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ale też studentów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ścieżkach edukacyjnych i zawodowych związanych z branżą techniczną. W tym roku inspiracją jest właśnie przemysł kosmiczny – mówi Anna Jarosz, koordynatorka wydarzenia.
Jedną z najbardziej obleganych atrakcji była interaktywna wystawa „Misja po Układzie Słonecznym”, przygotowana przez Stowarzyszenie Polaris OPP z Sopotni Wielkiej. Uczestnicy mogli wejść do wnętrza modeli planet Marsa i Merkurego, odwzorowanych z niezwykłą dbałością o szczegóły.
To nietypowa atrakcja, trochę wynalazek – pomysł naszego stowarzyszenia. Chcieliśmy zainteresować nie tylko pasjonatów kosmosu, ale i młodzież szkolną. We wnętrzu Marsa, na przykład, można stąpać po czerwonym piasku przywiezionym z pustyni Atakama – najlepiej oddaje on klimat Czerwonej Planety – opowiada Piotr Nawalkowski ze Stowarzyszenia Polaris.
Festiwal to również przestrzeń do rozwijania kompetencji miękkich. Świetnym przykładem była debata oksfordzka z udziałem uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Jej teza: „Rozwój technologii kosmicznych powinien być priorytetem dla ludzkości” podzieliła uczestników na dwie drużyny – propozycji i opozycji.
Jako członek jury muszę przyznać, że młodzież wykazała się doskonałym przygotowaniem. Argumentacja, sposób wypowiedzi, kontakt z publicznością – wszystko było na bardzo wysokim poziomie” – komentowała Joanna Rybak z komisji sędziowskiej. – „Ostatecznie wygrała opozycja, która przekonująco dowiodła, że nie jest to dziś najważniejszy globalny priorytet – dodała.
Wśród stoisk edukacyjnych znalazły się m.in. prezentacje Politechniki Rzeszowskiej. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, porozmawiać z młodymi wynalazcami i spróbować własnych sił w konstruowaniu rozwiązań przyszłości.
Chcemy rozwijać pasje i pomagać młodzieży stawiać sobie ambitne cele. To nie tylko nauka, ale też inspirowanie do marzeń o karierze w kosmosie, nauce, technice – podkreśla Anna Jarosz.
Festiwal Wynalazków w Stalowej Woli to nie tylko święto nauki – to również inwestycja w przyszłość.
Tekst / Fot: K. Maślak