KO i Nowa Lewica zapowiedziały poparcie dla rządu w środowym głosowaniu, w sprawie wotum zaufania. PSL ma podjąć decyzję w poniedziałek, a Polska 2050 domaga się „uwspólnienia” programu koalicji rządzącej. Stanowiska wszystkich partii koalicyjnych będą znane prawdopodobnie na początku tygodnia.
Wotum zaufania – celem jest umocnienie koalicji rządowej
Premier Donald Tusk przedstawi w środę (11.06) wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu. Po jego wystąpieniu odbędzie się debata. Głosowanie zaplanowano na godz. 14.00. Propozycja szefa rządu to reakcja na przegraną Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich. Celem jest umocnienie koalicji rządowej. W swoim pierwszym wystąpieniu powyborczym Tusk podkreślił, że plan działania rządu przy nowym prezydencie „będzie wymagać jedności i odwagi od całej Koalicji 15 października”.
Sprawa wotum była jednym z tematów spotkań liderów koalicji. Oprócz Donalda Tuska, w spotkaniach wzięli udział marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050), wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica) oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).
Do tej pory jednoznaczne poparcie dla rządu wyrazili politycy Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy.
Donald Tusk cieszy się absolutnym zaufaniem Koalicji Obywatelskiej i poparciem dla jego rządu, więc tutaj nawet nie ma dyskusji o tym, czy będziemy popierać rząd i jak będziemy głosować za wotum zaufania. To jest oczywiste – powiedziała PAP rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda.
Łoboda przypomniała też, że szef rządu spotkał się z parlamentarzystami KO, by wyciągnąć wnioski powyborcze.
Wszyscy, którzy zabierali głos na tym spotkaniu, wyrażali poparcie dla premiera. W naszym środowisku w ogóle nie było żadnych nastrojów ani rozmów o tym, że mogłoby być inaczej – dodała Łoboda.
Poparcie dla rządu wyrażają również politycy Nowej Lewicy. Włodzimierz Czarzasty ocenił, że umowa koalicyjna obowiązuje, a sama koalicja nie tylko przetrwa, ale będzie funkcjonowała lepiej niż dotychczas.
Koalicja trwa i ma się dobrze – dodał z kolei wiceszef Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski.
Wspólne treści programowe z Polską 2050 Szymona Hołowni
Lider Polski 2050 Szymon Hołownia zwrócił uwagę, że tekst wystąpienia Tuska w Sejmie ma być skonsultowany z koalicjantami i będzie „uwspólniony”, tak by zawierał wspólne treści programowe i zobowiązania. Hołownia mówił też, że liderzy koalicji chcą, aby wotum było nowym otwarciem w koalicji. Pytany o pozycję negocjacyjną Polski 2050, Hołownia stwierdził, że choć jego partia ma tylko 5 proc. poparcia, bez niej rządzenie będzie niemożliwe.
Każdy z nas ma pakiet kontrolny i każdy z nas musi każdego słuchać – podkreślił.
PSL zadecyduje na swoim posiedzeniu
Klub PSL ostateczną decyzję podejmie w poniedziałek (09.06) na swoim posiedzeniu. Po spotkaniu liderów koalicji, szef PSL Kosiniak-Kamysz ocenił jednak, że mimo emocji działają oni razem i mają oni plan dla tych działań. Zwracał też uwagę, że obecnemu rządowi udało się „sporo razem zrobić”, mimo, że nie zrealizowali wszystkich celów. Zapewnił też, że na spotkaniu liderów „nie było żadnego sporu”, a jedynie dyskusja, jaką strategię i o najważniejszych projektach dla ich środowisk.
PiS, Konfederacja, a także Razem zapowiedziały, że podczas głosowania nad wotum zaufania nie poprą rządu.
Zgodnie z konstytucją, premier może w dowolnym momencie swojej kadencji zwrócić się do Sejmu o udzielenie Radzie Ministrów wotum zaufania. Dochodzi do tego wówczas zwykłą większością głosów, gdy obecna jest co najmniej połowa ustawowej liczby posłów. Brak poparcia Sejmu dla wniosku o udzielenie wotum zaufania zobowiązuje premiera do złożenia dymisji na ręce prezydenta.
Tekst: PAP / Fot.: archiwum