Metalowy krzyż został zdemontowany z głównej kopuły katedry św. Jura we Lwowie. Najpierw specjaliści i przedstawiciele duchowieństwa weszli na balkon, jak najbliżej krzyża, aby go zbadać. Wtedy na balkonie znaleźli promienie, które spadły. Następnie, ze względów bezpieczeństwa, podjęto decyzję o demontażu lekko przechylonego krzyża.
Jak poinformowała szefowa biura ochrony dziedzictwa historycznego Rady Miasta Lwowa, Tetiana Bałukowa, wszystkie elementy konstrukcji zostaną odrestaurowane. Kompleksowo odnowiony, historyczny krzyż powróci na główną kopułę katedry.
Jak długo potrwa renowacja będzie wiadomo po przeprowadzeniu badania i otrzymaniu opinii ekspertów.
Ze Lwowa dla Polskiego Radia Rzeszów Stefan Rodycz.
Tekst: S. Rodycz, fot. Biuro Prasowe Rady Miasta Lwowa




![Atak rakietowy na Charków i eksplozje na Krymie. Rosja i Ukraina informują o działaniach zbrojnych 5 - Polskie Radio Rzeszów Masowy atak Rosji na Ukrainę. Kijów bez ogrzewania, prądu i wody przy mrozie [ZDJĘCIA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/01/к4-350x250.webp)






