Roztocze jest jedno – podkreślali uczestnicy dzisiejszej konferencji w Baszni Dolnej w powiecie lubaczowskim.
Na spotkaniu m.in. samorządowcy z Podkarpacia i Lubelszczyzny dyskutowali o tym jak wspólnie inwestować m.in. w turystykę – ponieważ to właśnie na terenie tych województw znajduje się ta kraina geograficzna.
Ważne jest by zrozumieć, że współdziałanie konkretnych regionów przynosi korzyści a konkurowanie zmniejsza liczbę napływających turystów. To m.in. budowa tras rowerowych, których trasa obejmuje jedno i drugie województwo czy wzajemne polecanie atrakcji
– powiedział wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.
Roztocze jest terenem atrakcyjnym ekologicznie o niskim uprzemysłowieniu. Warto tu inwestować co pozwoli też zatrzymać na miejscu mieszkańców tego regionu.
– mówił Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch
Dla wielu mieszkańców Polski Roztocze wciąż pozostaje nieznane a region ma wiele cech, które są bardzo rzadkie. Zdaniem Anny Brzechowskiej, Dyrektor Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, jest to np. czyste niebo, które można oglądać z obserwatorium astronomicznego w pobliskich Tymcach. Na terenie Roztocza w naszym regionie jest wiele różnych atrakcji – to m.in Kresowa Osada w Baszni Dolnej, Zespół cerkiewny w Radrużu czy Uzdrowisko w Horyńcu Zdroju.
Relacja Jakuba Chodynieckiego.
Tekst: J. Chodyniecki / Fot: ilustracyjna


![[ZDJĘCIA] Nowy sprzęt dla pogotowia ratunkowego w Rzeszowie 3 - Polskie Radio Rzeszów [ZDJĘCIA] Nowy sprzęt dla pogotowia ratunkowego w Rzeszowie - Polskie Radio Rzeszów](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/12/IMG_20251219_084513-120x86.jpg)
![[ZDJĘCIA] Nowi funkcjonariusze Straży Granicznej w Przemyślu. 49 osób złożyło ślubowanie 4 - Polskie Radio Rzeszów [ZDJĘCIA] Nowi funkcjonariusze Straży Granicznej w Przemyślu. 49 osób złożyło ślubowanie](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/12/DSN9404-120x86.jpg)





