Firma Pratt & Whitney – światowy lider w dziedzinie technologii napędów lotniczych – uruchomiła w Rzeszowie nowoczesną stację remontową silników PT6A. To jeden z najbardziej wszechstronnych i niezawodnych silników turbośmigłowych na świecie. Napędza tysiące samolotów – od lotnictwa cywilnego i rolniczego, po wojskowe. Stacja remontowa w Rzeszowie będzie obsługiwała ponad 40 klientów z 30 krajów.
Silnik PT6A firmy Pratt & Whitney jest produkowany w Kanadzie. Starania o utworzenie stacji remontowej w Rzeszowie trwały kilka lat. Pierwszy wyremontowany silnik został już wysłany do klienta.
Uroczystość zgromadziła licznych przedstawicieli świata biznesu, przemysłu lotniczego, nauki i samorządu. Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła strategiczne znaczenie tej inwestycji dla całego regionu.
Fakt, że właśnie ten silnik będzie remontowany i obsługiwany na Podkarpaciu, dowodzi, że nasz region znajduje się w centrum zainteresowania globalnych graczy technologicznych
– dodała.
Polska – a zwłaszcza Podkarpacie – odgrywa kluczową rolę w globalnym sektorze lotniczym. Mamy tu do dyspozycji wysoko wykwalifikowaną kadrę techniczną oraz silne zaplecze naukowo-przemysłowe skupione wokół Doliny Lotniczej
– mówił Piotr Owsicki Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Pratt & Whitney.
Dodał, że Polska stanowi dogodny punkt logistyczny dla klientów nie tylko z Europy Środkowo-Wschodniej, ale także z Azji i Bliskiego Wschodu.
Tekst: D. Kapała za UM / Fot. Sebastian Stankiewicz Biuro Prasowe UMWP



![[ZDJĘCIA] Półfinał TAURON Pucharu Polski: wygrana Asseco Resovii Rzeszów 4 - Polskie Radio Rzeszów [ZDJĘCIA] Półfinał TAURON Pucharu Polski: wygrana Asseco Resovii Rzeszów](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/01/DSC01448-1-350x250.jpg)



