Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Danielowi Obajtkowi. Były prezes Orlenu startował z pierwszego miejsca na liście PIS na Podkarpaciu.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje śledztwo w sprawie składania fałszywych zeznań w postępowaniu przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia. Sprawa dotyczy wycofania ze sprzedaży w 2023 roku tygodnika „NIE” z 10 marca ze wszystkich punktów dystrybucji na stacjach benzynowych.
Powodem była okładka, na której zamieszczono zdjęcie papieża Jana Pawła II opartego o pastorał, w który wmontowano lalkę – był to komentarz do sporu dotyczącego roli Karola Wojtyły w tuszowaniu przypadków pedofilii w Kościele katolickim. Decyzję miał podjąć osobiście Daniel Obajtek, który kierował wówczas koncernem ORLEN.
Materiał dowodowy, w tym zeznania świadków, wskazują na to, że w czasie przesłuchań w tej sprawie, w maju 2023 roku, Daniel Obajtek złożył fałszywe zeznania. Ponadto polecenie, które osobiście wydał było naruszeniem Prawa prasowego, bo ograniczało nabywanie przyjętego do rozpowszechniania czasopisma. Proces toczy się z oskarżenia prywatnego. Europosłowi nie można postawić zarzutów bez uchylenia immunitetu.
Tekst: IAR / Fot.: archiwum PRRz



![Mieszkaniec Mielca aresztowany za posiadanie znacznych ilości narkotyków 4 - Polskie Radio Rzeszów Tragiczny wypadek w Jeżowem. Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/09/policja-e1765385054557-120x86.jpg)
![[VIDEO, ZDJĘCIA] Ojciec Tadeusz Rydzyk przed rzeszowską prokuraturą 5 - Polskie Radio Rzeszów [VIDEO, ZDJĘCIA] Ojciec Tadeusz Rydzyk przed rzeszowską prokuraturą](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/12/Zrzut-ekranu-2025-12-10-160719-e1765379432633-120x86.jpg)




