Według organizatorów niemal pół miliona Izraelczyków wzięło w niedzielę udział w proteście w Tel Awiwie – a nawet milion w całym kraju – domagając się od rządu zawarcia porozumienia z Hamasem i uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Policja zatrzymała co najmniej 38 osób.
Zorganizowane przez rodziny zakładników całodniowe demonstracje i strajki odbyły się w kilkudziesięciu miejscach w całym Izraelu i zdaniem Forum Rodzin Zakładników mogły zgromadzić około miliona osób.
Pod siedzibą rządzącej partii Likud premiera Benjamina Netanjahu, gdzie demonstranci rozpalili ognisko, doszło do starć z funkcjonariuszami policji. Pod Jerozolimą policja użyła armatek wodnych, by rozproszyć protestujących, którzy siedzieli na ziemi w tunelu wzdłuż szosy prowadzącej do stolicy.
– Ten koszmar musi się skończyć. Jesteśmy tu, bo chcemy uwolnienia zakładników, chcemy końca wojny i końca rządów Netanjahu, który kontynuując tę okrutną wojnę dzieli naród – powiedział PAP Awi spotkany wieczorem w pobliżu jerozolimskiej rezydencji premiera.
Demonstracje odbyły się w kontekście kontrowersji związanych z planami rządu na temat rozszerzenia ofensywy wojskowej w Strefie Gazy, m.in. na miasto Gaza, co wymagałoby powołania tysięcy rezerwistów. Wielu protestujących obawia się, że zagrozi to życiu pozostających w niewoli zakładników. Z 50 osób nadal przetrzymywanych przez Hamas, według izraelskich danych żyje nie więcej niż 20.
Byli zakładnicy apelowali także do prezydenta USA Donalda Trumpa o pomoc w zakończeniu wojny i sprowadzeniu pozostałych Izraelczyków do domu.
Rozpoczynając cotygodniowe posiedzenie rządu, Netanjahu skrytykował protestujących.
Sondaże wielokrotnie pokazywały, że zdecydowana większość Izraelczyków popiera porozumienie o zawieszeniu broni, które w zamian za zakończenie wojny miałoby skutkować uwolnieniem wszystkich zakładników.
(PAP)







![Radio Biwak zaparkowało w Rzeszowie [ZDJĘCIA] 8 - Polskie Radio Rzeszów Radio Biwak zaparkowało w Rzeszowie [ZDJĘCIA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/08/535686694_1354974086635402_3752980131540009306_n-scaled.jpg)
