Posiadacze rosyjskich paszportów służbowych i dyplomatycznych nie będą mogli wjechać na terytorium Czech.
To decyzja rządu w Pradze
Czeski rząd zabiega ponadto o ograniczenie swobody przemieszczania się rosyjskich dyplomatów w całej Unii Europejskiej.
Zakaz nie obejmie rosyjskich dyplomatów akredytowanych w Czechach. Wyłączeni z niego będą również dyplomaci podróżujący na spotkania organizacji międzynarodowych lub udający się do państw, w których pełnią swoją misję dyplomatyczną – wyjaśnił minister spraw zagranicznych Jan Lipavský.
Zagrożenie ze strony siatek szpiegowskich
„To wciąż nie jest sytuacja idealna. Nadal będziemy zabiegać o ogólnoeuropejskie rozwiązanie, które trafiło do dziewiętnastego pakietu sankcji. Ma ono wprowadzić zasadę wzajemności w relacjach dyplomatycznych z Rosją i rozwiązać problem zagrożeń związanych z działalnością siatek wywiadowczych w strukturach dyplomatycznych” – zaznaczył szef czeskiej dyplomacji.
Sankcje obejmą obywateli Gruzji
Zakaz wstępu na terytorium Czech będzie miało też pięciu obywateli Gruzji odpowiedzialnych za brutalne tłumienie protestów w tym kraju. To gruziński wiceminister spraw wewnętrznych, jeden z prokuratorów oraz trzech sędziów, których rząd w Pradze wpisał na krajową listę sankcyjną.



![Zamknięte lotniska w Rzeszowie i Lublinie. Wojsko reaguje na działania Rosji [aktualizacja] 4 - Polskie Radio Rzeszów Szef SBU: Na lotnisku w Rzeszowie udaremniono zamach na prezydenta Zełenskiego](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/06/DSC07911-350x250.jpg)




