1 października rozpoczęły się prace przy budowie czterech podziemnych pojemników na odpady komunalne w Przemyślu przy ulicy Śnigurskiego. Prace zostały jednak tego samego dnia wstrzymane, ponieważ podczas badań archeologicznych w wykopie ekipa budowlana natrafiła na ceglany mur fundamentowy kamienicy z nieistniejącej już zabudowy.
W tym artykule
Małgorzata Pałeczka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków potwierdziła, że obiekt nie był zaznaczony na mapie Przemyśla z 1852 roku, a wyburzony został podczas II wojny światowej.
Fragmenty zabudowy ze schyłku XIX wieku
– Podczas prac natrafiono na fragmenty zabudowy ze schyłku XIX wieku. Jest to zachowany fundament od ściany frontowej od ulicy, z piwnicą, która niestety jest zniszczona. Z drugiej strony mamy już spadek w kierunku Placu Niepodległości, więc pozostałości tej kamienicy, czy piwnicy na pewno się nie zachowały
– zaznacza Małgorzata Pałeczka.
Kontynuacja prac po ekspertyzach archeologicznych
Po uzyskaniu stosownych ekspertyz archeologicznych i wytycznych Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ekipa budowlana wkrótce rozpocznie kontynuację montażu pojemników na odpady.
– Podziemne pojemniki na odpady komunalne zdecydowanie poprawią estetykę zabytkowej części miasta
– podkreśla Maciej Wolański, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Przemyśla.
Szczegóły inwestycji
– Mieszkańcy już niedługo pozbędą się kontenerów na odpady ze swoich kamienic czy korytarzy. Na ulicy Śnigurskiego powstaną cztery podziemne pojemniki na odpady komunalne, każdy o pojemności 4 metrów sześciennych. Trzy z nich będą na odpady segregowane, a czwarty na odpady zmieszane. Całość inwestycji wyniesie blisko 300 tysięcy złotych
– dodaje Wolański.
„Zabytkowy śmietnik” w miejscu XIX-wiecznej kamienicy
Mieszkańcy ulicy Śnigurskiego w Przemyślu będą mogli korzystać z tzw. „zabytkowego śmietnika”, powstającego w miejscu nieistniejącej XIX-wiecznej kamienicy.
Cegły z fundamentów i piwnic XIX-wiecznego obiektu, na polecenie Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostały zabezpieczone i w przyszłości będzie można je wykorzystać przy rewitalizacji obiektów Twierdzy Przemyśl.
Relację przygotował Grzegorz Janiszewski.
Fot. G. Janiszewski

![„Szkoła do hymnu” w Rzeszowie. Uczniowie i przedszkolaki zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego [ZDJĘCIA] 2 - Polskie Radio Rzeszów „Szkoła do hymnu” w Rzeszowie. Uczniowie i przedszkolaki zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego [ZDJĘCIA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/11/DSC09869-120x86.jpg)
![Pożar w Jaśle opanowany. Służby badają przyczyny [AKTUALIZACJA] 3 - Polskie Radio Rzeszów Pożar w Jaśle opanowany. Służby badają przyczyny [AKTUALIZACJA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/11/att.8VxWJoUYJ2dWUxYOAn54l2zw211y7HEev-thlbogKhE-e1762511424138-120x86.jpeg)
![Tarnobrzeg inwestuje w bezpieczeństwo. Nowy sprzęt i bon ciepłowniczy dla mieszkańców [ZDJĘCIA] 4 - Polskie Radio Rzeszów Tarnobrzeg inwestuje w bezpieczeństwo. Nowy sprzęt i bon ciepłowniczy dla mieszkańców [ZDJĘCIA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/11/IMG-20251107-WA0006-1-e1762509186868-120x86.jpg)
![Blisko 3 promile alkoholu i złamany zakaz prowadzenia. 30-latek w rękach policji 5 - Polskie Radio Rzeszów Brawurowa jazda kierowcy bmw. Pędził autostradą z prędkością 214 km na godzinę [WIDEO]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/08/policja-77-2-120x86.jpg)



