W 42. rocznicę Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich rolnicy z całej Polski spotkali się w Rzeszowie. Uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kościele farnym, złożyli wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Rynku, a także pod tablicą upamiętniającą miejsce strajku w 1981 roku w dawnym Domu Kolejarza. Podczas konferencji naukowej w dawnym Domu Kolejarza odznaczenia państwowe i okolicznościowe „W Obronie Polskiej Ziemi” otrzymali zasłużeni rolnicy i wspierający ich podczas strajków księża i naukowcy.
Na zakończenie członkowie Rady Naczelnej „Ojcowizna” RP oraz uczestnicy konferencji podpisali rezolucję skierowaną do prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera RP Mateusza Morawieckiego, w której czytamy:
Uważamy, że niezbędnym jest wypracowanie i wprowadzenie w życie nowej Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, w której będzie jasno wyartykułowane odwołanie do tradycji chrześcijańskiej Narodu Polskiego i ukonstytuowanie prawodawstwa w oparciu o prawo naturalne, które chronić będzie życie każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Mamy też nadzieję, na zagwarantowanie konstytucyjnej i ustawowej ochrony rodzinnych gospodarstw rolnych celem zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, jak również upodmiotowienie gospodarki poprzez rozwój rodzimej małej i średniej przedsiębiorczości oraz własności Polaków, co zwiększy gwarancję nadrzędności prawa polskiego nad prawami wprowadzanymi przez Unię Europejską.
Organizatorem obchodów 42. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich w Rzeszowie jest Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” RP.
Współorganizatorzy:- Stronnictwo „Piast”,- Powszechny Samorząd Gospodarczy,- Komitet Obrony Polskiej Ziemi „Placówka”,- Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”,- Stowarzyszenie Poszkodowanych Obrońców Ziemi i Ojczyzny,- Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Polski im. Jana Szyszko,- Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi,- NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wielkopolska,- Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie z 1981 roku przyczyniły się do powstania i zarejestrowania NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność. Dzięki porozumieniom, rolnicy uzyskali m.in. gwarancje nienaruszalności własności i prawa do dziedziczenia.
Relacja Anny Leśniewskiej.