Grekokatolicy w Polsce po raz pierwszy będą świętować Wielkanoc w tym samym terminie co katolicy. To ważna decyzja, którą biskupi Metropolii Przemysko-Warszawskiej obrządku greckokatolickiego podjęli podczas V Sesji Synodu 14 listopada 2025 r. w Olsztynie.
Zmiana kalendarza
Ustalono, że od Niedzieli Zacheusza, przypadającej 18 stycznia 2026 roku, wszystkie święta ruchome – w tym Wielkanoc – będą obchodzone według kalendarza gregoriańskiego. Oznacza to odejście od dotychczasowego terminu wyznaczanego przez kalendarz juliański.
Kolejny krok w ujednolicaniu dat kościelnych uroczystości
To kolejny etap ujednolicania dat kościelnych uroczystości. Już od 2023 roku grekokatolicy, a także część parafii prawosławnych w Polsce, celebrują Boże Narodzenie razem z katolikami.





![[AKTUALIZACJA] Utrudnienia na A4 w Terliczce mogą potrwać do jutra (11.07). Część turbiny wiatrowej wypadła z ciężarówki 7 - Polskie Radio Rzeszów [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na A4 w Terliczce mogą potrwać do jutra (11.07). Część turbiny wiatrowej wypadła z ciężarówki - Polskie Radio Rzeszów](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/07/AKTUALIZACJA-Utrudnienia-na-A4-w-Terliczce-moga-potrwac-do-jutra-11.07.-Czesc-turbiny-wiatrowej-wypadla-z-ciezarowki-5.jpg)

