Nadleśnictwo Leżajsk posiada jeden z najnowocześniejszych w Europie system monitoringu przeciwpożarowego. Składa się na niego 6 masztów obserwacyjnych o wysokości od 50 do 75 metrów, na których zainstalowano obrotowe kamery. Obraz z nich jest przesyłany do punktu alarmowo-dyspozycyjnego w siedzibie nadleśnictwa. Na monitorach obserwowany jest obszar prawie 100 tysięcy hektarów lasów państwowych w trzech powiatach, a także gruntów prywatnych. Dzięki temu w ostatnich latach spadła liczba pożarów na terenie nadleśnictwa.
Dwa razy dziennie badana jest wilgotność ściółki leśnej, a wyniki pomiarów przesyłane są do ogólnopolskiej bazy danych. W ten sposób określa się stopień zagrożenia pożarowego. Nadleśnictwo Leżajsk posiada też kilka zbiorników wodnych dostosowanych do potrzeb wozów strażackich.
Leśnicy apelują o odpowiedzialne zachowanie w lasach. Brak opadów i wysoka temperatura powietrza powodują, że ściółka leśna jest bardzo sucha. W takiej sytuacji bardzo łatwo można zaprószyć ogień. Obecnie w podkarpackich lasach występuje średni stopień zagrożenia pożarowego, który latem rośnie.
fot. Dariusz Kapała