Władysław Ortyl: Były prezydent włączał się w wiele inicjatyw
Marszałek województwa Władysław Ortyl podkreślał, że przyznanie odznaki Andrzejowi Dudzie to ważna i dobra decyzja.
Były prezydent RP włączał się w wiele cennych inicjatyw, które promowały region. To między innymi Kongres 590 czy zaangażowanie w utworzenie muzeum Polaków ratujących Żydów w Markowej
– podkreślał marszałek.
Krzysztof Kłak: To degradacja odznaki
Krzysztof Kłak, przewodniczący sejmikowego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej ocenia, że decyzja jest w pewnym stopniu degradacją znaczenia odznaki. Do tej pory otrzymywały je osoby faktycznie zasłużone dla regionu.
Na razie nie wiadomo, kiedy odznaka zostanie wręczona byłemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
Stanowisko w sprawie obrazu „Madonna z Dzieciątkiem”
Podkarpaccy radni jednogłośnie przyjęli natomiast uchwałę-stanowisko w sprawie miejsca stałej ekspozycji obrazu „Madonna z Dzieciątkiem” w muzeum w Przeworsku. Podczas dyskusji zostało wypracowane jedno wspólne stanowisko uwzględniające w sumie jedenaście poprawek. Jest w nim mowa o stałym zdeponowaniu obrazu w miejscu jego historycznego pochodzenia oraz apel do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zmianę decyzji z 2023 roku o przekazaniu obrazu zrabowanego w czasie II wojny światowej z pałacu Lubomirskich w Przeworsku do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Przyjęte stanowisko trafi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


![Uwaga kierowcy! Wypadek na DK94 w Krasnem. Zablokowany jeden pas w kierunku Rzeszowa [AKTUALIZACJA] 3 - Polskie Radio Rzeszów Zderzenie 3 samochodów na Kwiatkowskiego – utrudnienia w ruchu](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/05/wypadek2-e1765872381944-350x250.jpg)





