Początek nawiedzenia zaplanowano na 4 maja 2027 roku. Jak zauważył ordynariusz diecezji rzeszowskiej ks. bp Jan Wątroba, choć do tego wydarzenia pozostał jeszcze ponad rok, to przygotowania już się rozpoczęły, aby jak najlepiej przygotować wspólnotę diecezjalną na to duchowe przeżycie.
Trzecia peregrynacja ikony
Powołany w ramach przygotowań specjalny zespół opracowuje materiały duszpasterskie i program wydarzenia. – Chcemy skorzystać z dobrych doświadczeń innych, ale też i sami mamy pomysły, które chcemy powoli wprowadzać, wdrażać – dodał ordynariusz. Zaznaczył, że celem peregrynacji jest ożywienie wiary, duchowe odnowienie i umocnienie relacji z Bogiem poprzez spotkanie z Maryją.
Jest to trzecia peregrynacja ikony Matki Bożej Jasnogórskiej w Polsce. Rozpoczęła się w sierpniu 2025 r. od nawiedzania diecezji sosnowieckiej, skąd obraz przybędzie do diecezji rzeszowskiej, a następnie wyruszy w dalszą wędrówkę po kolejnych diecezjach.
Kopia obrazu jasnogórskiego
Idea nawiedzenia zrodziła się w 1955 r. na Jasnej Górze, w czasie obchodów 300-lecia ślubów Króla Jana Kazimierza. W ramach przygotowanego przez kard. Stefana Wyszyńskiego programu odnowy moralno-duchowej Polski, przygotowującego do obchodów tysiąclecia chrztu Polski, stworzono kopię obrazu jasnogórskiego, która od 26 sierpnia 1957 r. odwiedza kolejne diecezje w kraju.









