Apel Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Park podkreśla, że zdarzenie miało charakter wyjątkowy i nie jest związane ze zjawiskiem synantropizacji – czyli przystosowaniem niedźwiedzi do życia w pobliżu ludzi.
To człowiek znalazł się w obszarze bytowania zwierzęcia
– piszą przyrodnicy.
W okresie wiosennym dochodzi do częstszych, bardzo bliskich spotkań z niedźwiedziami, w tym z samicami prowadzącymi młode. W takich sytuacjach zwierzę może reagować gwałtownie
– napisali przedstawiciele Bieszczadzkiego Parku.
Dane naukowe nie potwierdzają nadmiaru niedźwiedzi
Zaznaczają, że opinie, iż „niedźwiedzi jest za dużo”, nie znajdują potwierdzenia w danych naukowych i nie wyjaśniają przyczyn takich zdarzeń.
Zasady bezpieczeństwa w górach i lasach
Przy okazji przypomniano, aby w lasach unikać samotnego poruszania się poza szlakami, sygnalizować swoją obecność, zachować szczególną ostrożność w gęstych młodnikach i urozmaiconych terenach, a w przypadku zauważenia młodego niedźwiedzia – natychmiast się wycofać.





![[AKTUALIZACJA] Utrudnienia na A4 w Terliczce mogą potrwać do jutra (11.07). Część turbiny wiatrowej wypadła z ciężarówki 23 - Polskie Radio Rzeszów [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na A4 w Terliczce mogą potrwać do jutra (11.07). Część turbiny wiatrowej wypadła z ciężarówki - Polskie Radio Rzeszów](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/07/AKTUALIZACJA-Utrudnienia-na-A4-w-Terliczce-moga-potrwac-do-jutra-11.07.-Czesc-turbiny-wiatrowej-wypadla-z-ciezarowki-5.jpg)

