W jaki sposób odstraszać drapieżniki?
Działania mogą być prowadzone m.in. w pobliżu zabudowań, szkół, dróg, infrastruktury krytycznej oraz na pastwiskach. Jak podkreślono, niedźwiedzie nie mogą zostać skrzywdzone ani zabite. Do ich odstraszania można używać m.in. petard, pistoletów hukowych, klaksonów, latarek i urządzeń dźwiękowych.
Uprawnieni są mieszkańcy i służby
Z takiego uprawnienia mogą korzystać mieszkańcy gminy oraz służby, w tym policja i straż leśna. Decyzja obowiązuje do 31 marca 2028 roku, a każde takie zdarzenie należy zgłaszać do Urzędu Gminy Bukowsko.
Lepiej unikać wędrówek po lesie
Samorząd jednocześnie przypomina o zachowaniu ostrożności w związku ze wzmożoną aktywnością drapieżników w regionie i zaleca m.in. unikanie wejść do lasu oraz zabezpieczanie odpadów.




![Utrudnienia na DK28 w Siepietnicy. Ruch wahadłowy po wypadku [AKTUALIZACJA] 5 - Polskie Radio Rzeszów Wypadek na al. Powstańców Warszawy w Rzeszowie. Dwie osoby w szpitalu](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/04/Wypadek-na-drodze-krajowej-nr-84.-Jedna-osoba-ranna-350x250.webp)



