Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii obchodzony od 2014 roku
Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii ma zwiększać świadomość na temat znaczenia udziału kobiet w zawodzie inżyniera. Obchodzony 23 czerwca dzień jest poświęcony zarówno osiągnięciom kobiet pracujących w branżach technicznych, jak i wyzwaniom, z którymi mogą się mierzyć w pracy zawodowej oraz naukowej.
Święto zostało ustanowione po raz pierwszy w 2014 roku z inicjatywy UNESCO i Międzynarodowej Unii Inżynierów IET. Jego celem jest zwrócenie uwagi na obecność kobiet w obszarach związanych z inżynierią oraz przypomnienie, że ich udział ma znaczenie dla rozwoju zawodów technicznych.
Kobiety w inżynierii i nauce. Głos z Politechniki Rzeszowskiej
W tym kontekście istotny jest głos przedstawicielek uczelni technicznych, takich jak Politechnika Rzeszowska. To właśnie środowisko akademickie przygotowuje przyszłych specjalistów i specjalistki do pracy w zawodach związanych z budownictwem, inżynierią środowiska, architekturą oraz innymi dziedzinami technicznymi.
O tym, jak w środowisku zawodowym i naukowym odbierana jest obecność kobiet, opowiedziała prof. Politechniki Rzeszowskiej dr hab. inż. Lidia Buda-Ożóg. Naukowczyni pracuje w Katedrze Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Jest też przewodniczącą Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddziału w Rzeszowie oraz należy do Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Rozmowa Justyny Piekło.







