Od Wyższej Szkoły Pedagogicznej do Uniwersytetu Rzeszowskiego
Wydział Filologiczny powstał w ramach Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie w roku akademickim 1965/1966, a od 2001 roku wszedł w struktury Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Uroczystość rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca UR „Resovia Saltans”, potem historię wydziału przypomniał wieloletni dziekan tej jednostki dr hab. Zenon Ożóg, prof. UR, został także zaprezentowany film o działalności Wydziału.
Nagrody dla zasłużonych pracowników wydziału
Rektor UR prof. Adam Reich i Dziekan Wydziału Filologicznego prof. UR dr hab. Agnieszka Myszka wręczyli nagrody jubileuszowe zasłużonym pracownikom wydziału – naukowcom, wykładowcom, a także pracownikom administracji. Zebrani obejrzeli ponadto występ Studenckiego Teatru S.T.O.S., odbyły się też dwa panele dyskusyjne.
Jubileusz był okazją do wspomnień i refleksji nad historią Wydziału Filologicznego, ale również do podkreślenia jego znaczenia dla rozwoju nauki, edukacji i kultury Podkarpacia. Przez 60 lat Wydział wykształcił kilka pokoleń absolwentów, dawał też szansę rozwoju badań naukowych.
Wydział kształci ponad 1880 studentów
W skład Wydziału Filologicznego UR wchodzi pięć instytutów i trzy centra, w tym Centrum Mediów Akademickich i Centrum Polonijne. Liczba studentów wynosi ponad 1880 osób, czyli dziesięć razy więcej, niż 60 lat temu.
60-lecie Wydziału Filologicznego zbiega się z 25 rocznicą utworzenia Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mówił o tym w swoim wystąpieniu rektor UR, prof. Adam Reich, podkreślając ważne miejsce wydziału w budowaniu silnej pozycji całej uczelni.
Fot. Iwona Piętak





![Sześć pojazdów zderzyło się na S19. Pięć osób poszkodowanych [AKTUALIZACJA,WIDEO] 6 - Polskie Radio Rzeszów Sześć pojazdów zderzyło się na S19. Pięć osób poszkodowanych [AKTUALIZACJA,WIDEO] - Polskie Radio Rzeszów](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/06/Siedem-pojazdow-zderzylo-sie-na-S19-w-Jasionce.jpeg)

