Trzy dekady działalności
Podkarpacka Izba Rolnicza obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Uroczystość stała się okazją do podsumowania dorobku samorządu rolniczego, który od 1996 roku reprezentuje interesy rolników, wspiera rozwój gospodarstw i uczestniczy w rozwiązywaniu problemów polskiej wsi.
Choć historia izb rolniczych w Polsce sięga końca XIX wieku, ich działalność została wznowiona po przemianach ustrojowych właśnie trzy dekady temu.
Pełnią bardzo ważną rolę, bardzo ważną misję, czyli reprezentują rolników i pomagają rozwiązywać ich problemy. A tych problemów w rolnictwie jest bardzo dużo
– podkreśla Wiesław Lada.
Rolnictwo zmieniło się nie do poznania
Prezes Izby Stanisław Bartman zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 30 lat podkarpackie rolnictwo przeszło ogromną przemianę. Gospodarstwa zostały zmodernizowane, korzystają z nowych technologii i unijnych funduszy, choć przed rolnikami wciąż stoją liczne wyzwania.
Jak pomyślimy sobie, jak wyglądało nasze podkarpackie rolnictwo, to jest po prostu nie do uwierzenia, że jako rolnicy zrobiliśmy taki ogromny krok
– mówi Stanisław Bartman.
Prezes Izby podkreśla również znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego:
Żeby normalnie żyć, trzeba mieć coś do jedzenia. Żeby było coś do jedzenia, to rolnik musi uprawiać. Tego nikt nie zmienił i nie zmieni
– dodaje.
Wspólnota i współpraca
Podczas jubileuszu podkreślano również rolę Izby w integracji środowiska rolniczego. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zaznaczyła, że Podkarpacka Izba Rolnicza aktywnie współpracuje z administracją rządową, a jej przedstawiciele uczestniczą w pracach zespołu doradczego do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Rola Izby
Podkarpacka Izba Rolnicza zrzesza przedstawicieli rolników z całego regionu. Jej głównym zadaniem jest reprezentowanie ich interesów, opiniowanie projektów dotyczących rolnictwa oraz wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.
Rozmowa Szymona Tarandy:






